Praha Jeruzalém

Hamás tvrdí, že bývalý velitel obviněný ze špionáže pro Izrael uprchl z věznice s maximální ostrahou v pásmu Gazy.

Autor: Elad Benari 31.1.22 6:39

Bývalý vojenský velitel Hamásu, který byl obviněn ze špionáže pro Izrael, uprchl z věznice s maximální ostrahou v pásmu Gazy, informoval v neděli Khaled Abu Toameh z JPost.

Uprchlý pětatřicetiletý Abed al-Karim Abu Odeh, byl v roce 2019 zatčen Hamásem kvůli podezření, že mapoval podzemní tunely pomocí sledovacího zařízení, které údajně obdržel od svých izraelských nadřízených.

Nebylo jasné, jak se Abu Odehovi, který byl držen ve věznici Ansar v pásmu Gazy, podařilo uprchnout.

Představitelé Hamásu označili Abú Odího za „extrémně nebezpečného vězně z bezpečnostních důvodů“ a podle deníku JPost nabídli odměnu za informace vedoucí k jeho dopadení.

Hamás pravidelně tvrdí, že dopadl „izraelské špiony“, a mnohokrát je soudí a odsuzuje k smrti.

V říjnu 2018 skupina tvrdila, že odhalila a zatkla palestinského Araba, který 15 let pracoval jako zpravodajský agent pro Izrael.

V březnu téhož roku skupina tvrdila, že zatkla místního muže, který pracoval jako „špion“ pro Izrael a který měl v úmyslu přesvědčit obyvatele Gazy, aby se neúčastnili násilného protestního pochodu podél hranice mezi Gazou a Izraelem.

Letos v říjnu odsoudil soud Hamásu dva palestinské Araby z Chán Júnisu a Rafáhu k trestu smrti oběšením na základě obvinění ze spolupráce s Izraelem.

Teoreticky musí všechny příkazy k popravě na území Palestinské samosprávy (PA) schválit předseda PA Mahmúd Abbás, který sídlí v Ramalláhu a který před několika lety zavedl moratorium na popravy.

Hamás již Abbásovu legitimitu neuznává a v minulosti důrazně prohlásil, že trest smrti v Gaze může být vykonán i bez jeho souhlasu.

31.01.2022 06:23 Daniel Žingor162Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova