Praha Jeruzalém

Švýcarské financování výstavby školy bez řádného povolení civilní správy Judska a Samaří bylo shledáno v rozporu s mezinárodními dohodami, ale švýcarský úřad odpověděl, že neuznává izraelské stavební zákony v této oblasti.

Od: World Israel News, 5. ledna 2022

Švýcarsko neuznává izraelské úřady a stavební zákony v oblasti C v Judeji a Samaří, vyplývá z dopisu Švýcarské agentury pro rozvoj a spolupráci (SDC) adresovaného izraelské pravicové nevládní organizaci Regavim.

Nevládní organizace se před několika týdny obrátila na agenturu a švýcarské velvyslanectví v Izraeli poté, co se dozvěděla, že SDC financovala rozsáhlou a nelegální školu na izraelských pozemcích poblíž osady Kisan v Guš Ecionu, což Regavim označila za pokus o „jednostranné překreslení mapy oblasti C“. Stalo se tak přesto, že stavba neměla potřebné povolení od civilní správy.

Generální ředitel společnosti Regavim Meir Deutsch uvedl, že jakákoli výstavba bez povolení civilní správy je nezákonná a porušuje izraelské i mezinárodní právo.

Podle dohod z Osla, dohody uzavřené mezi státem Izrael a Organizací pro osvobození Palestiny podepsané ve Washingtonu v roce 1993, kontroluje Izrael bezpečnost a územní rozvoj v oblasti C v Judeji a Samaří, která pokrývá přibližně 60 % území v této oblasti. To zahrnuje vojenský výcvik, hospodářské investice a rozvoj osídlení.

SDC však v odpovědi na dotaz nevládní organizace uvedla: „Švýcarsko se domnívá, že režim plánování a územního plánování, jak jej Izrael uplatňuje v oblasti C, není v souladu s mezinárodním právem. Švýcarsko se rovněž domnívá, že je tento režim prováděn diskriminačním způsobem, což podkopává vyhlídky na dvoustátní řešení.“

Dopis pokračuje: „Vítáme nedávný závazek izraelských orgánů udělit Palestincům v oblasti C více stavebních povolení.“

09.01.2022 07:04 Daniel Žingor160Zdroj: World Israel News

Klíčová slova