Praha Jeruzalém

Ministr zahraničí Lapid se virem sám nakazil, premiér Bennett pořádá tiskovou konferenci, aby zmírnil paniku, která se v souvislosti s rychlým šířením COVIDu zvýšila.

Autor: Nicole Jansezian, 11. ledna 2022

Máme Naftaliho Bennetta označit za prozíravého vůdce, nebo za proroka zkázy?

Není to tak dávno, co vystoupil na tiskové konferenci a předpověděl, že s Omicronem zažije Izrael vlnu, jakou v krátké historii pandemie COVID-19 ještě nezažil.

50 000 lidí během jediného dne, uvedl.

Dokonce i ministr zdravotnictví mu řekl, aby s tím strašením přestal.

Bennett je však na nejlepší cestě k tomu, aby se ukázalo, že měl pravdu.

Izrael včera zaznamenal téměř 41 000 pozitivních nákaz a počet vážně nemocných pacientů v nemocnici stoupl na 247.

Podle různých zpráv se někteří zdravotníci domnívají, že toto číslo je mnohem vyšší, možná až 100 000. Nemocnice dostaly pokyn, aby v příštích týdnech připravily svá oddělení COVID na příliv nových pacientů, protože šíření viru v současné době nevykazuje žádné známky ústupu.

S rychlým šířením viru však přišla i vlna karantén pro stovky tisíc Izraelců včetně 80 000 studentů a zaměstnanců škol. Izrael včera zkrátil dobu karantény pro všechny, kteří mají pozitivní test na COVID, z 10 na 7 dní – jen aby se mohli vrátit do práce.

Země je reálně v lockdownu.

A přesto je – jako šok a těžká ironie – otevřená. V neděli byl turistům povolen návrat do země. Zelený pas byl zrušen jako podmínka pro nákupy v nákupních centrech. Doba karantény byla zkrácena pro COVID nemocné i očkované/vyléčené osoby.

Nyní je otázkou za milion dolarů, zda jsou k dispozici pracovníci, kteří budou obsluhovat pokladny, nebo nakupující, kteří mohou opustit své domovy?

Mezitím se ministr zahraničí a vicepremiér Jair Lapid stal nejvyšším vládním představitelem, který se připojil ke statisícům Izraelců v karanténě poté, co byl sám pozitivně testován na COVID. Lapid na Twitteru ujistil, že „se cítí výborně, protože je očkovaný“.

„Běžte se nechat očkovat, nasaďte si masku, společně to zvládneme,“ dodal.

Aby Bennett utlumil celonárodní pocit úzkosti, uspořádal dnes večer tiskovou konferenci. Nenabídl však nic nového, kromě příslibu blíže nespecifikovaného odškodnění pro majitele podniků.

„Čeká nás několik těžkých týdnů, ale zvládneme to. Máme ochranu, kterou zbytek světa nemá,“ řekl.

„Izrael se řídí třemi hlavními zásadami: Udržet naši ekonomiku otevřenou, chránit nejzranitelnější lidi ve společnosti a starší lidi a postarat se o naše děti – mnoho z nich je zranitelných,“ řekl. „Jako otec čtyř dětí vím, jak těžké to může být.“

„Izrael je nadále průkopníkem v boji proti COVID,“ řekl a přirovnal stav země ke stavu jiných zemí, které zažívají další vlnu, ale mají delší fronty na testy a týdenní čekání na výsledky. „Lockdowny nefungují – Holandsko mělo lockdown a stejně zažívají nárůst případů.“

Bennett upozornil na to, že Izrael nakoupil léky Merck a Pfizer COVID, a uvedl, že téměř 400 000 lidí ve věku 60 let a více již užilo čtvrtou dávku očkovací látky Pfizer.

Uvedl, že země brzy dosáhne 1 milionu aktivních případů, přesto prohlásil, že není třeba panikařit. Vyjádřil však znepokojení nad nízkým počtem malých dětí v Izraeli, které nebyly očkovány.

„Dívám se na grafy z celého světa o počtu dětí hospitalizovaných s omikronem a vidím naše děti, které nejsou očkované – a bolí mě z toho srdce.“

„Budeme vídat více dětí v karanténě, protože nebyly očkovány,“ řekl.

Vyzval veřejnost, aby „převzala odpovědnost: nechala se očkovat a nosila masky, protože fungují“.

„Připravili jsme Izrael na tsunami, která se blíží. Přijde a odejde – otázkou je, co se stane během této tsunami. Máme nástroje, které většina zemí nemá,“ pokračoval.

Během části tiskové konference věnované otázkám a odpovědím odvysílaly Channel 12 emotivní prosby občanů, kteří se premiéra ptali, jak zachránit své potápějící se společnosti s nulovým počtem zákazníků.

Advokátka Gal Gur, která se hlasitě staví proti vládní politice, poznamenala, že i bez oficiálního lockdownu je „téměř celá ekonomika odstavena a nefunkční – díky těmto umělým a selektivním domácím vězením (výlukám/karanténě), a to i přesto, že společnost v Izraeli je očkována třetí dávkou ve velmi vysokém procentu a zahájila očkování čtvrtou dávkou“.

„V Izraeli dnes panuje naprostý chaos,“ pokračovala. „Omikron nevyděsil rodiče natolik, aby očkovali více než pětileté děti, a ani očkovací týmy, které přišly do škol, nesplnily svůj úkol. Takže se to šílenství stupňuje.“

Gur poznamenal, že po výzvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona „’ztrpčovat život neočkovaným“ … se objevily názorové sloupky – jeden za druhým – vyzývající k distancování, označování, ponižování, komplikování a také vylučování pryč ze společnosti „neočkovaných’“.

Celý Izrael se zmítá mezi panikou, apatií a zmatkem. Nikdo si není zcela jistý, zda má panikařit kvůli rychlému šíření Omikronu (přestože má lehčí příznaky), zda má rezignovat na přísná pravidla karantény a testování, nebo zda má podlehnout zmatku, který provází neustále se měnící pravidla, jež svým vývojem někdy předstihují rychlost nákazy.

13.01.2022 06:57 Daniel Žingor124Zdroj: All Israel news

Klíčová slova