Praha Jeruzalém

Ebrahim Raisi vzkazuje Putinovi, že rozšiřování NATO je „vážnou hrozbou“ pro bezpečnost a stabilitu regionu.

Autor: Elad Benari 25.2.22 5:13

Íránský prezident Ebrahim Raisi ve čtvrtek řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že rozšiřování NATO je „vážnou hrozbou“ pro bezpečnost a stabilitu regionu, informuje agentura Reuters.

„Rozšiřování NATO na východ vytváří napětí a je vážnou hrozbou pro stabilitu a bezpečnost nezávislých států v různých oblastech,“ nechal se slyšet Raisi po vojenském útoku Ruska na Ukrajinu.

„Doufám, že to, co se děje, prospěje národům a celému regionu,“ dodal íránský prezident.

Začátkem tohoto týdne se Írán v souvislosti s napětím na Ukrajině postavil na stranu Ruska a ze situace obvinil Spojené státy a NATO.

„Íránská islámská republika vyzývá všechny strany, aby zachovaly zdrženlivost a vyhnuly se jakýmkoli akcím, které by mohly zhoršit napětí,“ uvádí se v prohlášení ministerstva zahraničí, z něhož citovala agentura AFP.

Mluvčí ministerstva Said Khatibzadeh dodal, že „bohužel intervence a provokativní akce NATO a hlavně USA zkomplikovaly situaci v regionu.“

„Otázky týkající se této země sledujeme s citlivostí,“ dodal. Prohlášení přišlo den poté, co Putin uznal dvě separatistické oblasti na Ukrajině za nezávislé a později oznámil, že tam rozmístí „mírové“ síly.

Ve čtvrtek brzy ráno Putin zahájil invazi na Ukrajinu a prohlásil, že střety mezi ruskými a ukrajinskými silami jsou nevyhnutelné.

25.02.2022 06:26 Daniel Žingor98Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova