Praha Jeruzalém

Bývalý velitel britských vojenských sil v Afghánistánu hovoří pro Israel National News o ruské invazi na Ukrajinu.

Autor: Gary Willig 27.2.22 13:00

Plukovník Richard Kemp, bývalý velitel britských vojenských sil v Afghánistánu, hovořil v neděli pro Israel National News o ruské invazi na Ukrajinu a uvedl, že Západ měl následovat příkladu Izraele a promítnout sílu do obrany Ukrajiny.

„Kdyby Západ následoval příkladu Izraele, který při obraně sebe sama a svých zájmů projevil sílu, nebyli bychom tam, kde jsme dnes,“ prohlásil plukovník Kemp. „Jasné poučení z Ukrajiny je, že appeasement nikdy nefunguje, pouze provokuje autokratické vládce. Pouze vojenská síla a politická vůle ji použít může odradit autokratické entity, jako jsou Rusko, Čína, Írán, Hamás a Hizballáh. Izrael se tuto lekci opravdu nemusí učit a jsem skeptický ohledně schopnosti západoevropských zemí, které jsou nyní ze své podstaty neochotné bránit svůj způsob života a svobody, si ji řádně osvojit dříve, než bude pozdě.“

„Putin chce být tím, kdo obnoví ruskou slávu a velmocenský status tím, že znovu vytvoří novou podobu Sovětského svazu s nezpochybnitelnou ruskou sférou vlivu v sousedních zemích,“ vysvětlil.

„Jak jsme viděli, diplomacie, včetně hrozby sankcemi, na Putina nikdy nezabrala. Myslím, že jedinou akcí, která by ho odradila, by bylo rozmístění sil NATO na Ukrajině před jeho invazí, ale k tomu samozřejmě nebyla mezi členskými státy NATO politická vůle. Politicky silnější a jednotnější Západ se známou vůlí se bránit by ho také mohl odradit, ale to by muselo být v mnohem delším časovém horizontu. Místo toho mu dodala odvahu rostoucí evropská závislost na ruské energii a systémový postoj appeasementu. Slabost prezidenta Bidena a NATO se nejnověji projevila jejich loňským ponížením v Afghánistánu, které si sami způsobili a které nepochybně sehrálo roli v povzbuzení Putina k invazi nyní.“

Vysvětlil, jaké jsou současné vojenské cíle Ruska a jak by se současný konflikt mohl rozšířit i mimo Ukrajinu: „Domnívám se, že Putin má v úmyslu svrhnout ukrajinskou vládu a dosadit na její místo ruskou loutku. Pravděpodobně chce fakticky anektovat východní Ukrajinu, možná rozdělit zemi na dvě poloviny podél řeky Dněpr, přičemž západní část by získala „neutrální“ status. V takovém případě by si na východní Ukrajině ponechal ruské základny a vojenské přístavy.“

„Pokud zůstane u moci, Putin se pravděpodobně nezastaví u Ukrajiny. Jeho oči se upírají také na pobaltské státy, které stejně jako Ukrajinu považuje za nelegitimní. Je pravděpodobné, že do Pobaltí pošle „mírové jednotky“, ať už za několik týdnů, měsíců nebo let. Možná kalkuluje s tím, že navzdory smluvním závazkům nebudou západní země NATO za pobaltské státy bojovat, a mohl by mít pravdu.“

„Pokud Putin skutečně napadne pobaltské státy nebo své východoevropské sousedy a pokud bude NATO skutečně bojovat, povede to k celoevropské válce. Proto musí evropské armády posílit svou sílu a najít politickou vůli bojovat a zvítězit proti Rusku,“ dodal.

Na otázku, proč se ruské síly snažily dobýt jadernou elektrárnu v Černobylu, místo nechvalně proslulé jaderné katastrofy v roce 1986 a elektrárnu, která je již více než 20 let mimo provoz, plukovník Kemp odpověděl, že se domnívá, že „to bylo učiněno proto, aby Moskva ukázala svou odpovědnost tím, že demonstrovala, že jadernou elektrárnu zajistila a zabezpečila, a také proto, aby zabránila jakékoli vyhlídce na její vyzbrojení ze strany Ukrajiny“.

Podle plukovníka Kempa musí být v tuto chvíli cílem Západu ukončit vládu Vladimira Putina nad Ruskem. „Je důležité udělat z Ruska stát vyvrhel, a to všemi dostupnými diplomatickými a ekonomickými opatřeními vůči němu, včetně přísnějších sankcí, včetně zákazu vývozu a dovozu a vyhoštění ruských velvyslanců napříč zeměmi NATO. NATO by mělo dát jasně najevo, že normálnost bude obnovena pouze tehdy, pokud bude Putin svržen a nahradí ho rozumnější vůdce. To by mělo být cílem NATO: pomoci ruskému lidu a povzbudit ho k ukončení Putinovy despotické vlády nad Ruskem.“

Poznamenal, že slabost, kterou Západ a zejména Bidenova administrativa projevily v reakci na ruskou agresi, využijí špatní aktéři v jiných částech světa, jako je Írán a Čína.

„Čína i Írán pozorně sledovaly kapitulaci Ameriky a NATO v Afghánistánu a nyní slabost reakce USA a západní Evropy na vývoj událostí na Ukrajině a v jejím okolí. Tyto události jim dodaly odvahu a mohou povzbudit další čínskou agresi, která se možná rozhodne, že Bidenovo prezidentství poskytuje nejlepší příležitost k obsazení Tchaj-wanu. Neústupnost Íránu vůči Bidenovým návrhům na novou jadernou dohodu je částečně důsledkem jejich vnímání prezidentovy bázlivosti. Pokud Biden skutečně přistoupí na obnovení ještě horší JCPOA v podstatě za íránských podmínek – což se zdá být pravděpodobné – bude to další příklad americké slabosti. Nejenže to připraví půdu pro íránský jaderný potenciál, ale také to ještě více povzbudí Čínu,“ řekl plukovník Kemp.

28.02.2022 06:00 Daniel Žingor420Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova