Praha Jeruzalém

„V diskusi byly přezkoumány důsledky krize v jejích diplomatických, ekonomických a bezpečnostních aspektech,“ uvedl úřad předsedy vlády ve svém prohlášení.

Od: JNS.org a United with Israel, 25. února 2022

Izraelský premiér Naftali Bennett ve čtvrtek s vysokými představiteli zhodnotil situaci týkající se Ukrajiny a Ruska.

Podle premiérova úřadu vedoucí představitelé uvedli, že hlavními body pro Izrael během krize jsou pokračování úsilí o evakuaci Izraelců z oblasti, pomoc židovské komunitě na Ukrajině a příprava na přijetí olimů, příprava na poskytnutí humanitární pomoci podle potřeby a pokračující diskuse o situaci, která se týká Izraele.

„V diskusi byly přezkoumány důsledky krize v jejích diplomatických, ekonomických a bezpečnostních aspektech,“ uvedl úřad předsedy vlády ve svém prohlášení.

Diskuse se zúčastnili ministr zahraničí Jair Lapid, ministr obrany Benny Gantz, poradce pro národní bezpečnost a ředitel Národní bezpečnostní rady Eyal Hulata, generální ředitel kanceláře předsedy vlády, generální ředitel ministerstva zahraničí a generální ředitel ministerstva financí, jakož i zástupci IDF, ministerstva zahraničí, ministerstva obrany a Národního informačního ředitelství.

„V noci jsem byl v Kyjevě a dnes ráno nás probudil zvuk těžké palby, dělostřelecké palby, která, pokud jsme pochopili, je namířena proti armádě, a ne proti obyvatelstvu,“ řekl rabi Liron Edri, předseda Asociace pro rozvoj židovských obcí na Ukrajině, v rozhovoru pro Channel 12.

„Samozřejmě nastal rozruch, mnoho lidí se snaží opustit Ukrajinu, (ale) nádraží jsou uzavřena,“ dodal.

Edri pochválil své kolegy rabíny a vedoucí komunit,kteří „posilují ruce“ místního židovského obyvatelstva, aby nepropadalo panice. Přesto se prý chystá mimořádná schůzka rabínů, na které se rozhodne, zda evakuovat děti do bezpečnějších oblastí.

Vrchní rabín města Lvova Mordechaj Šlomo Bold řekl Channel 14: „Teď se tu všichni třesou.“

Ve svém čtvrtečním projevu na slavnostní promoci důstojníků IDF v jižním Izraeli Bennett poznamenal, že „světový řád se mění“ a že se stává „mnohem méně stabilním a také náš region se mění každým dnem“.

„Nastala těžká, tragická doba,“ řekl izraelský vůdce. „Naše srdce jsou s civilisty na východě Ukrajiny, kteří se ocitli v této situaci.“

V pátek Bennett hovořil s prezidentem Volodymyrem Zelenským, kterému nabídl pomoc Izraele s případnou humanitární pomocí a informoval ukrajinského vůdce o krocích, které již byly v tomto ohledu podniknuty.

27.02.2022 06:28 Daniel Žingor100Zdroj: United with Israel

Klíčová slova