Praha Jeruzalém

„Představte si, že váš měsíční syn zemře kvůli chladu. Představte si, že váš syn umírá, protože nejsou ani elektřina, ani peníze, ani výplata, ani domov.“

Od: World Israel News, 30. ledna 2022

Stovky palestinských aktivistů zahájily internetovou kampaň kritizující Hamás za tvrdé humanitární podmínky v pásmu Gazy.

Kampaň na sociálních sítích, nazvaná „Unesli Gazu“, začala jako živá tříhodinová konverzace, kterou zorganizovalo pět palestinských aktivistů, kteří v roce 2019 opustili pásmo po účasti na protestech „Chceme žít“, jež byly v té době násilně potlačeny Hamásem.

Protesty se rozhořely po Hnutí 14. března, mládežnické skupině, která v roce 2019 spustila heslo „Chceme žít“ na internetu. Hnutí se prohlašovalo za antipolitické s cílem dosáhnout lepších práv, ale reakce na následné protesty ze strany Hamásu byla tvrdá, neboť došlo k raziím v domácnostech. Na videozáznamech bylo vidět, jak příslušníci bezpečnostních složek zasahují aktivisty a střílejí do vzduchu.

Aktivista Amer Balosha je 29letý absolvent práv, který nyní žije v Istanbulu. Hamás ho zatkl za jeho roli v Hnutí 14. března.

„Hamás má miliardy dolarů v investicích v mnoha zemích, zatímco lidé (v Gaze) umírají hlady a migrují za prací.´“

Mahmúd Našván, dvaatřicetiletý inženýr, který nyní žije v Belgii, řekl ve čtvrtek: „Představte si, že váš měsíční syn zemře kvůli chladu. Představte si, že váš syn umírá, protože nejsou ani elektřina, ani peníze, ani výplata, ani domov.“

Příznivci Hamásu prohlásili, že za kampaní „Unesli Gazu“ stojí Palestinská samospráva a Izrael.

Na internetu byly spuštěny protikampaně, které tvrdí, že Palestinská samospráva je vinna z finanční a administrativní korupce, spolupráce s Izraelem a uvalení ekonomických sankcí na Gazu.

Podle deníku The Jerusalem Post však protihamásovští aktivisté snahu přenést vinu na Izrael odmítli. Mnozí nyní obviňují Hamás z „únosu Gazy“.

„Před patnácti lety byly v pásmu Gazy uneseny dva miliony postižených lidí ve jménu změn a reforem,“ uvedl uživatel Twitteru Bisan Issam.

„Životy a sny celé generace byly ztraceny, rozdrceny zoufalstvím a nedostatkem vynalézavosti. Lidé se nyní vrhají na smrt jakýmkoli způsobem, aby unikli neustálé smrti v Gaze.“

01.02.2022 06:12 Daniel Žingor253Zdroj: World Israel News

Klíčová slova