Praha Jeruzalém

Ruský prezident nařídil vyslání mírových sil do Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, několik hodin poté, co uznal nezávislost tamních separatistických skupin.

Autor: Elad Benari 21.2.22 23:43

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí večer nařídil svému ministerstvu obrany vyslat mírové jednotky do Doněcka a Luhanska, dvou separatistických oblastí na východě Ukrajiny, informovala agentura Reuters.

Příkaz přišel několik hodin poté, co Putin podepsal nařízení o uznání nezávislosti proruských separatistických skupin na východě Ukrajiny, což ještě více zvýšilo obavy, že hodlá zahájit vojenskou invazi na Ukrajinu.

Putin své rozhodnutí oznámil v rozhovoru s francouzským prezidentem Emanuelem Macronem a německým kancléřem Olafem Scholzem.

 

Scholz prohlásil, že pokud by Rusko k tomuto kroku přistoupilo, porušilo by dohody z Minsku z roku 2015.

Rusko má v současné době u ukrajinských hranic rozmístěno více než 150 000 vojáků. V neděli USA citovaly zprávy zpravodajských služeb, podle nichž ruští vojenští důstojníci již obdrželi rozkaz k zahájení invaze na Ukrajinu.

Později v neděli americké velvyslanectví v Moskvě varovalo Američany před možnými útoky na veřejných místech v Rusku, včetně hranic s Ukrajinou.

Velvyslanectví sdělilo Američanům v Rusku, aby se „vyhýbali davům“ a „měli připraveny evakuační plány, které nespoléhají na pomoc americké vlády“.

Satelitní snímky americké společnosti Maxar zároveň odhalily, že v Rusku došlo k několikanásobnému novému rozmístění obrněné techniky a vojáků v terénu u hranic s Ukrajinou.

22.02.2022 06:16 Daniel Žingor119Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova