Praha Jeruzalém

Útok na Džizán, oblast poblíž saúdskoarabských hranic s Jemenem, přišel v předvečer vlasteneckého dne v království, kdy se země připravuje na oslavu svého historicky prvního Dne založení.

Od: Associated Press, 22. února 2022

Saúdskoarabská státní tisková agentura uvedla, že v pondělí bylo na letišti na jihu země zraněno 16 osob různých národností v důsledku zachycení a zničení dronu s výbušninami vypuštěného z Jemenu.

Koalice vedená Saúdskou Arábií, která bojuje proti jemenským povstalcům Hútíům, uvedla, že dron naložený bombou mířil na letiště krále Abdulláha v saúdském městě Džizán nedaleko hranic s Jemenem. Saúdské obranné síly tvrdí, že dron byl vypuštěn z letiště v jemenském hlavním městě Saná.

Saúdská státní televize uvedla, že tři cestující jsou v kritickém stavu. Odvysílala krátký videozáznam následků, na kterém bylo vidět roztříštěné sklo na podlaze uvnitř letiště poblíž prodejny zmrzliny Baskin-Robbins. Státní zpravodajský kanál Ekhbariya později ukázal cestující pohybující se po letišti Jizan a oznámil, že lety jsou opět v normálním provozu.

Saúdská Arábie je od roku 2015 zapojena do jemenské občanské války, kde bojuje proti Íránem podporovaným Hútiům, kteří obsadili hlavní město Saná a odstavili od moci mezinárodně uznávanou vládu. Navzdory sedmi letům bojů a války mají Hútíové stále pod kontrolou Saná a velkou část severního Jemenu.

Útok proti Džizánu, regionu poblíž saúdskoarabských hranic s Jemenem, přichází v předvečer vlasteneckého dne v království, kdy se země připravuje na oslavu svého historicky prvního Dne založení. Toto datum, které se liší od tradičního státního svátku, má symbolicky připomínat založení a sjednocení saúdského státu jeho vládci Al Saudy. Byly naplánovány celonárodní oslavy a král jej označil za svátek pro soukromý i veřejný sektor.

K incidentu došlo také necelé dva týdny poté, co podobný pokus o útok dronem a jeho zachycení vyústil ve zranění 12 lidí na letišti v jihosaúdském regionu Abhá, rovněž poblíž hranic království s Jemenem.

Válka v Jemenu zabila desítky tisíc lidí, bojovníků i civilistů, a vyvolala nejhorší humanitární krizi na světě. Mnoho dalších lidí bylo vnitřně vysídleno.

Organizace spojených národů uvedla, že lednový počet civilních obětí byl nejvyšší za nejméně tři roky. Více než 650 civilistů bylo minulý měsíc zabito nebo zraněno při náletech, ostřelování, střelbě z ručních zbraní a dalších násilnostech. V lednu koaliční letecký útok zasáhl vězeňské zařízení v húthiovské baště Saadě a zabil nebo zranil více než 300 vězňů.

Boje ve strategickém městě Maríb v minulých měsících vedly ke zvýšenému počtu útoků Hútíů proti Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům, které jsou součástí koalice vedené Saúdskou Arábií a podporují jemenské milice bojující proti Hútíům.

22.02.2022 06:34 Daniel Žingor141Zdroj: World Israel News

Klíčová slova