Praha Jeruzalém

Teroristická buňka se údajně hlásila zpravodajskému důstojníkovi v Íránu.

Autor: David Hellerman, World Israel News, 11. února 2022

Turecká a izraelská rozvědka zmařily íránské spiknutí s cílem zavraždit izraelského podnikatele v Istanbulu, informovala v pátek turecká média.

Oficiální místa v Jeruzalémě a Ankaře se k tomu nevyjádřila, ale podle nepotvrzených zpráv plánovala devítičlenná buňka íránských a tureckých státních příslušníků zavraždit izraelského podnikatele Yaira Gellera.

Útok měl být údajně odvetou za vraždu íránského špičkového jaderného vědce Mohsena Fakhrizadeha v roce 2020. Není jasné, zda byl Geller považován za příležitostný cíl, nebo zda Íránci usilovali o jeho zavraždění z konkrétnějších důvodů. Zprávy spekulují o tom, že Írán se možná snažil zmařit turecké diplomatické snahy vůči Izraeli.

Geller vlastní společnost CNC İleri Teknoloji, která se zabývá letectvím a kosmonautikou a sídlí v Istanbulu.

„Jsem izraelský podnikatel v Turecku se strojírenskou výzkumnou a vývojovou společností. Byl jsem informován, že mě Íránci sledují a pokoušejí se mě zavraždit,“ řekl 75letý Geller izraelským Kan News.

Zprávy uvádějí, že buňku odhalila turecká Národní zpravodajská organizace, která poté informovala Mosad. Poté, co se Geller odmítl vrátit do Izraele, byl převezena do bezpečného domu v Turecku a dostal ochranku Mossadu.

Skupinu prý v Turecku vedl Íránec Moštagh Bighouz, který se hlásil zpravodajskému důstojníkovi v Íránu identifikovanému jako Yasin Taheremamkendi.

Vztahy mezi Jeruzalémem a Ankarou se v posledních týdnech oteplily a očekává se, že izraelský prezident Isaac Herzog navštíví Turecko. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan má zájem spolupracovat s Izraelem na prodeji zemního plynu do Evropy.

V listopadu kyperská policie rozbila teroristickou buňku, která chtěla zavraždit izraelského miliardáře Teddyho Sagiho. Zatčen byl ázerbájdžánský zabiják a několik pákistánských státních příslušníků. Izrael obvinil Írán, že za spiknutím stojí, zatímco Írán jakoukoli účast popřel.

13.02.2022 06:01 Daniel Žingor200Zdroj: World Israel News