Praha Jeruzalém

Židé „jsou součástí obecné komunity. Co je dobré pro Ukrajinu, je dobré i pro ukrajinské Židy. Co je špatné pro Ukrajinu, je špatné pro Židy na Ukrajině.“

Autor: Israel Kasnett, JNS.org, 22. února 2022

Uznání dvou „separatistických“ států na východě Ukrajiny ruským prezidentem Vladimirem Putinem 21. února a následné vyslání „mírových sil“ do této oblasti – které západní země považují za oficiální invazi do země – znervóznilo její občany a zejména židovské komunity. Židovští představitelé na celé Ukrajině pozorně sledují situaci a mnozí z nich si připravili pohotovostní plány pro případ, že by se situace zhoršila.

Vrchní ukrajinský rabín Jakov Bleich řekl JNS, že Židé „jsou součástí obecné komunity. Co je dobré pro Ukrajinu, je dobré i pro ukrajinské Židy. Co je špatné pro Ukrajinu, je špatné pro Židy na Ukrajině“.

Prohlásil, že krok Ruska je „válečným aktem proti suverenitě Ukrajiny“ a on i další komunity pozorně sledují dění, protože „jde o vývoj situace“.

Odhadem 200 000 Židů je rozptýleno v řadě komunit v zemi.

Bleich uvedl, že židovské komunity v okolí Luganska a Doněcka se zatím „budou ukrývat na místě nebo evakuovat“.

Židovské obce v Charkově a Oděse „se musí rozhodnout, co budou dělat,“ řekl, ale pravděpodobně čekají, jak se budou události vyvíjet.

Bleich uvedl, že pokud jde o Kyjev, „v tuto chvíli si nikdo nemyslí, že dojde k pozemnímu vpádu, ale existuje nebezpečí bombardování a vystřelování raket na Kyjev, zejména při snaze dostat se do některých budov v Kyjevě, jako je ministerstvo obrany, letiště a další strategické oblasti“.

Tyto cíle podle něj postavily Kyjev „do palebné linie“.

„Většina lidí se ukrývá na místě,“ řekl. „Některé obce si vytvořily pohotovostní plány pro dočasnou evakuaci. Vše však závisí na situaci.“

Izraelský ministr zahraničí Yair Lapid v úterý hovořil s izraelským velvyslancem na Ukrajině Michaelem Brodským a zaměstnanci ukrajinského velvyslanectví, kteří dostali pokyn opustit Kyjev a přesunout se na dočasný konzulární úřad ve Lvově.

Podle twitterového účtu ministerstva „Lapid zdůraznil, že ochrana životů izraelských vyslanců, izraelských občanů nacházejících se na Ukrajině a početné židovské komunity v zemi je nejvyšší prioritou Státu Izrael“.

Ministerstvo připravilo pohotovostní plány, jak v případě potřeby pomoci s evakuací ukrajinských Židů. Vzhledem k tomu, že obloha bude pravděpodobně uzavřena, Izrael zajistil pozemní evakuaci přes sousední země Ukrajiny včetně Polska, Maďarska, Rumunska, Slovenska a Moldavska.

Ministerstvo zahraničí znovu vyzvalo všechny izraelské občany, aby okamžitě opustili Ukrajinu.

„Potřebujeme velkou nebeskou pomoc“

Rabín Hillel Cohen, aktivní představitel kyjevské židovské komunity a vedoucí organizace Hatzalah Ukrajina, řekl JNS, že je připraven na nejhorší scénář, ale doufá v to nejlepší.

Zrcadlil Bleichovo hodnocení současné situace a uvedl, že většina židovských obcí se buď schovává, nebo vytváří nouzové plány pro případnou evakuaci na západ.

V současné době, i po vpádu ruských vojsk na ukrajinské území, jsou židovské obce ve střehu a připraveny reagovat, i když stále doufají, že se situace deeskaluje a nezhorší.

Téměř 100 ukrajinských Židů emigrovalo 20. února do Izraele, aby unikli před neutěšenou situací, o které se domnívali, že se bude jen dále zhoršovat.

Na otázku, zda se do Izraele nebo jiných zemí přestěhují další ukrajinští Židé, aby unikli před postupujícími ruskými vojsky, zněl Bleich skepticky.

„Těžko říct, jestli budou lidé hromadně utíkat do Izraele,“ řekl. „V roce 2014 to neudělali. Nevidím, že by se to stalo nyní, pokud se situace opravdu nezhorší.“

„Nedošlo – a doufáme, že nedojde – k žádnému antisemitismu kvůli tomu, co se děje,“ dodal. „Potřebujeme hodně nebeské pomoci od Boha, aby věci zůstaly pod kontrolou a nevymkly se jí.“

23.02.2022 06:33 Daniel Žingor308Zdroj: World Israel News

Klíčová slova