Praha Jeruzalém

Izraelský Nejvyšší soud doplnil své řady o čtyři nové soudce; podle ministra spravedlnosti Sa’ar jmenování odráží různorodost názorů, pohlaví a etnického původu.

Autor: Tal Heinrich, 22. února 2022

V pondělí byli k izraelskému Nejvyššímu soudu jmenováni čtyři noví soudci, včetně vůbec prvního arabsko-muslimského soudce Khaleda Kabuba. Všichni předchozí izraelsko-arabští soudci, kteří zastávali tuto vysokou funkci, byli křesťané.

Třiašedesátiletý Kabub se narodil v Jaffě. Od roku 2017 působil jako místopředseda okresního soudu v Tel Avivu, předtím byl v roce 1997 jmenován soudcem magistrátního soudu v Netanji a v roce 2003 přešel na okresní soud v Tel Avivu.

Kabubův výběr je v rozporu s tvrzeními, že Izrael podrobuje Palestince systému apartheidu, jak tvrdí nedávná zpráva Amnesty International. Minulý měsíc izraelský výbor pro výběr soudců jmenoval šest arabských soudců a právníků do významných funkcí u okresních soudů v celé zemi, z nichž polovinu tvoří ženy. Osila Abu Assadová z Nazaretu se stala první arabsko-muslimskou soudkyní jmenovanou do izraelského okresního soudu.

Dalšími třemi soudci, kteří budou spolu s Kabubovou působit u patnáctičlenného vrchního soudu, jsou soudkyně Ruth Ronenová, soudkyně Gila Kanfeiová-Steinitzová a právník ze soukromého sektoru Jechiel Kašer.

„Výbor pro výběr soudců nese velkou odpovědnost při výběru izraelských soudců obecně a při utváření obrazu Nejvyššího soudu zvláště,“ uvedl ministr spravedlnosti Gideon Sa’ar, který stojí v čele výběrové komise a který tyto čtyři kandidáty navrhl. „Čtyři noví soudci zvolení do Nejvyššího soudu jsou vynikající. Jejich výběr odráží správnou volbu podle tří měřítek, která jsem stanovil: excelence, vyváženost a rozmanitost.“

„Toto složení je rozmanité, neboť je vyvážené z hlediska právního vnímání a odráží naši pestrou sociální mozaiku,“ dodal.

Sa’ar i ministryně vnitra Ayelet Šakedová, která se výběrového řízení účastnila ,čelí odporu izraelské pravicové opozice za schválení „nevyváženého složení nových soudců“.

Sa’ar je bývalý člen strany Likud, který založil vlastní pravicovou stranu Nová naděje, aby kandidoval proti Benjaminu Netanjahuovi. Šakedpvá je dvojkou v pravicové straně Jamina premiéra Naftaliho Bennetta. V letech 2015 až 2019 působila jako ministryně spravedlnosti a opakovaně slíbila, že k soudu přivede více konzervativních soudců. Jakmile se jí však naskytla příležitost, neprosadila ji, ani nepohrozila rozpuštěním izraelské koalice kvůli svému nesouhlasu se jmenováním.

„Není žádným tajemstvím, že jsem během dnešního jednání chtěla jmenovat jiné soudce,“ řekla.

23.02.2022 06:30 Daniel Žingor118Zdroj: All Israel news

Klíčová slova