Praha Jeruzalém

Mnozí z nich se rozhodli odejít, než se boje zintenzivní, uvedl jeden z aktivistů místní židovské komunity.

Od: United with Israel, 18. února 2022

Zatímco na Ukrajině roste napětí a hrozí ruská invaze do země, židovská komunita se připravuje na nejhorší a dělá si zásoby nejnutnějších věcí.

Ke strachu přispívá i zvuk střelby v Doněcku, který vymazává veškeré pochybnosti o tom, že země je na pokraji války.

Proruský Doněck, ležící na východě Ukrajiny, je hlavním městem Doněcké lidové republiky (DLR), která vyhlásila nezávislost v roce 2014 v návaznosti na probíhající konflikt. Ukrajina považuje DLR – spolu s Luhanskou lidovou republikou, Autonomní republikou Krym a Sevastopolem – za jedno ze čtyř dočasně okupovaných území Ukrajiny.

V Doněcku žije přibližně 3 000 Židů.

 

„Všichni se dnes vydali k čerpacím stanicím a natankovali nejen benzín do nádrží svých vozidel, ale i do kanystrů. Mají velký strach, že začne útok a nebude možné natankovat,“ řekl deníku The Jerusalem Post aktivista místní židovské komunity Aryeh Schwartz.

Dodal, že mnozí se rozhodli odjet dříve, než začnou boje.

Igor Šatchin, asistent vrchního rabína Oděsy Avrahama Wolfa, řekl pro Israel National News, že nyní „pracují na dvou frontách“, aby pomohli udržet komunitu v bezpečí.

„Jedna fronta je duchovní. Chceme lidi ujistit, že vše bude v pořádku,“ řekl zpravodajskému webu.

„Zároveň pracujeme i na té materiální. Nakoupili jsme tuny potravin, jen abychom měli jistotu, že budeme mít jídlo pro případ ruské invaze.“

Izrael před eskalací situace vyzýval Židy, aby opustili Ukrajinu, a nařídil izraelským občanům, aby se vrátili domů.

Začátkem tohoto týdne však vrchní kyjevský rabín Jonatan Markovič prohlásil, že jeho komunita spolu s dalšími emisary Chabadu v zemi zůstane.

Prostřednictvím místní organizace Chabad byly komunitě doručeny balíčky s košer potravinami, které zaplatilo Mezinárodní společenství křesťanů a Židů (IFCJ), uvedl Schwartz.

Ukrajinští Židé nicméně v posledních deseti letech ze země utíkají. V roce 2018 uskutečnilo asi 400 ukrajinských Židů aliju prostřednictvím dvou speciálních letů koordinovaných IFCJ.

22.02.2022 06:25 Daniel Žingor189Zdroj: United with Israel

Klíčová slova