Praha Jeruzalém

Bílý dům na oplátku požaduje „veřejný závazek Íránu k deeskalaci v regionu“.

Autor: David Hellerman, World Israel News, 16. března 2022

Spojené státy zvažují vyřazení íránských Islámských revolučních gard (IRGC) ze seznamu teroristických organizací ministerstva zahraničí, informovaly ve středu Axios.

Podle zprávy Bidenova administrativa na oplátku požaduje „veřejný závazek Íránu k deeskalaci v regionu“.

Írán nadále požaduje odstranění IRGC ze seznamu teroristických organizací.

Zpráva uvádí, že označení IRGC za teroristickou organizaci „přímo nesouvisí“ s jadernou dohodou, kterou dokončují mezinárodní vyjednavači ve Vídni, ale „bude mít podobu samostatné dvoustranné dohody mezi USA a Íránem“.

 

Zpráva rovněž uvádí, že bývalý viceprezident Mike Pence během návštěvy Izraele minulý týden sdělil izraelským představitelům, že Bidenova administrativa zvažuje vyřazení IRGC ze seznamu „výměnou za užší závazek neútočit na Američany“. Američtí představitelé sdělili Izraeli, že tato myšlenka byla zamítnuta.

IRGC je mocná vojenská organizace, jejímž úkolem je chránit íránský politický systém. Má vlastní armádu, námořnictvo, letectvo a zpravodajské složky a dohlíží na íránské strategické zbraně.

Síly Quds Force IRGC dohlížejí na vztahy Íránu s teroristickými proxy organizacemi, jako jsou Hamás, Hizballáh, jemenští Hútíové a irácké šíitské milice, a poskytují jim peníze, zbraně a výcvik.

Axios rovněž informovaly, že ministr zahraničí Antony Blinken plánuje možnou cestu na Blízký východ ještě v březnu. Itinerář by zahrnoval jednání v Jeruzalémě, Ramalláhu, Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech. Zdroje zdůraznily, že Blinkenova cesta může být odložena nebo zrušena v závislosti na vývoji situace na Ukrajině.

17.03.2022 05:44 Daniel Žingor67Zdroj: World Israel News

Klíčová slova