Praha Jeruzalém

Íránské ministerstvo zahraničí tlačí na USA, aby oživily jadernou dohodu z roku 2015.

Autor: Elad Benari 1.3.22 6:09

Írán v pondělí uvedl, že snahy o oživení jaderné dohody z roku 2015 by mohly být úspěšné, pokud Spojené státy přijmou politické rozhodnutí a splní zbývající požadavky Teheránu.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí označil za zbývající otázky rozsah, v jakém budou sankce zrušeny, poskytnutí záruk, že Spojené státy od dohody znovu neodstoupí, a vyřešení otázek ohledně stop uranu nalezených na několika starých, ale neohlášených místech v Íránu.

„Dosažení dobré dohody je možné,“ uvedl podle agentury Reuters mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatibzáde na týdenní tiskové konferenci.

Dodal, že západní mocnosti nedokázaly přijmout „politická rozhodnutí“ o těchto třech otázkách.

Khatibzadeh přenesl břemeno kompromisu na Bílý dům, když na Twitteru napsal: „Dohoda je na dosah, pokud se WH (Bílý dům) rozhodne. Írán je ochoten, ale nebude čekat věčně.“

Komentáře přišly několik hodin poté, co mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price upřesnil, že Washington je připraven odstoupit od snahy oživit jadernou dohodu z roku 2015, pokud Írán projeví neústupnost.

Zdůraznil, že Spojené státy a jejich spojenci a partneři budou usilovat o „alternativy“, pokud Írán „nebude ochoten se angažovat v dobré víře“.

Dříve v pondělí Írán označil pokusy o návrat k jaderné dohodě z roku 2015 za úspěšné pouze v případě, že Spojené státy přistoupí na zbývající požadavky Teheránu.

Íránský ministr zahraničí Hosejn Amir-Abdollahian v sobotu uvedl, že jeho země studuje hrubý návrh dohody na oživení dohody z roku 2015, která byla vypracována během vídeňských jednání.

Írán „vážně přezkoumává (návrh) dohody“, uvedl Amir-Abdollahian na Twitteru a dodal, že telefonicky hovořil s nejvyšším diplomatem Evropské unie Josepem Borrelem.

Všichni se „snažíme dosáhnout dobré dohody“, napsal. „Naše červené linie jsou západním stranám jasně dány najevo. Připraveni okamžitě uzavřít dobrou dohodu, pokud projeví skutečnou vůli.“

Írán postupně omezil dodržování dohody z roku 2015 v reakci na odstoupení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa od dohody v květnu 2018.

Za Bidenovy administrativy vedl s USA několik kol nepřímých rozhovorů, které zprostředkovaly evropské strany dohody z roku 2015.

Amir-Abdollahian minulý týden uvedl, že rozhovory dospěly do „kritické a důležité fáze“.

01.03.2022 06:22 Daniel Žingor80Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova