Praha Jeruzalém

Hebrejsky psané noviny informují, že veteráni elitních jednotek IDF tajně cvičí ukrajinské civilisty, zatímco Izrael pokračuje v diplomatických stycích mezi Kyjevem a Moskvou.

Od: World Israel News, 26. března 2022

Podle zprávy hebrejskojazyčného deníku Yediot Ahronot odcestovala na Ukrajinu skupina bývalých příslušníků velitelství IDF, kteří jednají nezávisle na izraelské vládě, aby cvičili ukrajinské civilisty v boji proti ruské armádě.

Několik izraelských občanů, kteří tvrdí, že sloužili v elitních jednotkách IDF, řeklo reportérům listu Yediot Ahronot, že odcestovali na Ukrajinu, aby cvičili civilisty i civilistky k boji.

Jeden Izraelec identifikovaný pouze iniciálou R novinářům řekl, že většina cvičenců byli obyčejní lidé s malými nebo žádnými vojenskými zkušenostmi a že intenzivní výcvikový program se pro ně ukázal být velkou výzvou.

„Viděl jsem, jak se mění,“ řekl. „Poté, co jsem strávil několik hodin se skupinou, ve které byl číšník, kuchař a právník, jsem viděl, jak se z nich stává jiná liga.“

 

„Mnozí z nich se kvůli námaze a šoku (v tréninkovém programu) pozvraceli. Nebylo to pro ně snadné, ale viděl jsem, jak vyšli ven, pozvraceli se, sebrali se a vrátili se, protože prostě není jiná možnost.“

R a muž, který slouží jako hlavní organizátor výcvikového programu a který používal přezdívku „Danny“, tvrdí, že izraelský obranný establishment si je jejich jednání vědom, ale rozhodl se na to hledět skrz prsty.

Řada bývalých vojáků IDF, obvykle dvojího ukrajinsko-izraelského původu, se vrátila na Ukrajinu, aby se zapojila do válečného úsilí.

Po dobu trvání konfliktu Izrael pečlivě dodržuje diplomatickou linii a udržuje dobré vztahy jak s Moskvou, tak s Kyjevem – což je politika, která dráždí ukrajinského prezidenta Volodymra Zelenského, který opakovaně požaduje, aby se židovský stát veřejně postavil na stranu jeho země a odsoudil Rusko.

Navzdory zřízení izraelské polní nemocnice pro ošetření zraněných civilistů a humanitární pomoci, včetně zdravotnického materiálu, ukrajinští představitelé bědovali, že Izrael odmítá poslat bojujícímu východoevropskému státu přilby a další vojenské vybavení.

27.03.2022 06:49 Daniel Žingor274Zdroj: World Israel News

Klíčová slova