Praha Jeruzalém

„Odpůrci Izraele v arabském světě se dnes při pohledu na izraelský diplomatický „blesk“ nepohodlně vrtí.“

Od: Associated Press a World Israel News, 10. března 2022

Izraelský ministr zahraničí a jordánský král se ve čtvrtek setkali v jordánském hlavním městě Ammánu ve snaze uklidnit napětí v Jeruzalémě před svatými oslavami pro muslimy, křesťany a židy.

Jordánský král Abdulláh II. přijal izraelského ministra zahraničí Jaira Lapida v novém příslibu oteplování vztahů mezi sousedními středomořskými zeměmi.

„Mír mezi námi není jen o dobrém sousedství, ale je také naší morální odpovědností vůči oběma našim národům,“ uvedl Lapid v projevu, který zveřejnilo izraelské ministerstvo zahraničí.

Abdulláh uvedl, že zachování míru znamená obnovení rozhovorů směřujících k dvoustátnímu řešení pro Izrael a Palestince. Již více než deset let neproběhly žádné podstatné rozhovory o izraelsko-palestinském konfliktu.

Oba hovořili před loňským výročím střetů mezi izraelskou policií a muslimskými demonstranty v Jeruzalémě, které v květnu přispěly k jedenáctidenní válce mezi Izraelem a Gazou. Napětí se opět zvyšuje. V pondělí pobodal Palestinec v jeruzalémském Starém městě dva policisty a poté byl policií zastřelen. Jednalo se o druhý podobný incident během několika dní.

Muslimský svatý měsíc ramadán se letos kryje s židovským svátkem Pesach a křesťanskými Velikonocemi. Jordánsko spravuje mešitu Al-Aksá, postavenou na sporném kopci, který je častým ohniskem napětí ve starobylém městě posvátném pro tři monoteistická náboženství.

„Shodli jsme se na tom, že musíme spolupracovat na uklidnění napětí a podpoře porozumění,“ řekl Lapid po setkání, „zejména v období před měsícem ramadánu a Pesachu.“

„Odpůrci Izraele v arabském světě se dnes při pohledu na izraelský diplomatický „blesk“ nepohodlně vrtí,“ napsal ve čtvrtek blogger Abu Ali Express, jeden z nejvlivnějších hebrejských kanálů o arabských záležitostech na Telegramu.

Bloger poukázal na prezidenta Herzoga v Turecku, náčelníka generálního štábu IDF Kočavího v Bahrajnu a Lapida v Jordánsku – všechny ve stejnou dobu.

„Tyto návštěvy jsou velmi sledovány a v arabském světě se jim dostává velké pozornosti,“ uvedl.

11.03.2022 05:00 Daniel Žingor114Zdroj: World Israel News

Klíčová slova