Praha Jeruzalém

„Špatná dohoda“, která se rýsuje ve Vídni, by byla vítězstvím zla a porážkou pro nás ostatní.

Autor: David Suissa, The Jewish Journal via JNS.org, 15. března 2022

Zatímco Bidenova administrativa mobilizuje svobodný svět k sankcím a izolaci Ruska v důsledku jeho strašlivé invaze na Ukrajinu, bezhlavě spěchá k oživení jaderné dohody s Íránem, světovým sponzorem terorismu číslo 1.

Jak moc chce prezident Biden uzavřít dohodu s mulláhy? Pojďme si to probrat.

Před rokem nás Biden a jeho tým ujišťovali, že se nespokojí s ničím menším než s dohodou, která bude „delší a silnější“ než ta původní, která měla nedostatky. Nyní, když americkou delegaci ve Vídni vede příliš horlivý Rob Malley, to vypadá, že se spokojí s něčím ještě horším, než byla ta původní.

Jak píše Ilan Berman, starší viceprezident Americké rady pro zahraniční politiku, v deníku The Wall Street Journal, nejpravděpodobnějším výsledkem je „kompromisní pakt, který bude mnohem méně komplexní a pevný než ten původní. Odborníci varovali před nebezpečím takové dohody ‚méně za více‘, která by zavedla méně omezení pro tvrdohlavé íránské jaderné snahy a zároveň by Teheránu poskytla více vstřícné ústupky a úlevy od sankcí než dříve.“

Toto ustupování nejmocnější země světa je temným vývojem pro budoucnost Blízkého východu a přinese pravý opak míru a stability.

Proč je tato dohoda špatná

Za prvé, bez ohledu na to, jakou dohodu podepíší, jsou Íránci prokazatelní podvodníci a lžou. Dokážou přelstít jakýkoli ověřovací protokol, takže jejich sliby jsou přinejlepším chatrné.

Zadruhé, i kdyby nepodváděli, dohoda obsahuje doložku o ukončení platnosti, která Íránu umožňuje nakonec vyrobit jadernou zbraň. Když jste na světě 5 000 let, není problém si na vysněnou bombu ještě pár let počkat.

Zatřetí, a to je stejně důležité, miliardové úlevy od sankcí umožní Íránu zvýšit jeho aktivity v celém regionu, které jsou zastoupeny terorismem. Nic v dohodě tuto konvenční hrozbu neomezuje.

Jak mi minulý pátek v podcastu řekl člen Knessetu za Likud Nir Barkat, Írán je napojen na všech 250 000 raket, které obklopují Izrael. Může na Izrael útočit na šesti frontách: Libanon, Gaza, Sýrie, rakety dlouhého doletu z Iráku a Jemenu a z Judeje a Samaří. Dodal, že ve své válce s cílem zlikvidovat židovský stát využije i arabské Izraelce.

Když nejvyšší íránský ajatolláh označuje Izrael za „zhoubný rakovinný nádor“, který musí být „odstraněn a vymýcen“, může si Izrael dovolit nebrat tyto záměry vážně?

Kromě smrtelné hrozby pro Izrael má íránská dravost také dopady na celý region. Zejména v době, kdy Abrahámské dohody nabízejí novou naději pro dlouho trpící obyvatele oblasti, teokratičtí utlačovatelé v Teheránu nabízejí jen další násilí a zoufalství.

Bidenova klesající popularita

To je ten zlý režim, který Bidenova administrativa ochotně posiluje. Je dokonce tak dychtivá, že minulý týden učinila jednostranný ústupek. Jak informoval deník Wall Street Journal, ministr zahraničí Antony Blinken „obnovil výjimky ze sankcí na íránské civilní jaderné aktivity“, což znamená, že „zahraniční společnosti pracující na takových projektech budou nyní osvobozeny od ekonomických sankcí“.

Jak na toto gesto dobré vůle ze strany Američanů reagovali Íránci? Udělali to, co dělají zkušení hráči pokeru, když se setkají s nabídkou zelenáše – zachovali vážnou tvář, jako by drželi čtyři esa. „Dobré, ale nestačí,“ zněla jejich odpověď.

Biden možná skutečně věří, že má v ruce mizerné karty. Znepokojivý nárůst cen benzinu v důsledku jeho neúspěšné politiky zvrátit americkou energetickou nezávislost i nedávného částečného bojkotu ruské ropy ho nutí k zamyšlení.

„Tento prudký nárůst (cen ropy) je významným faktorem klesající prezidentovy popularity,“ píše Berman. „Představitelé administrativy se zoufale snaží najít způsob, jak snížit ceny a snížit to, co Američané platí u pump. Írán by mohl poskytnout část řešení, které hledají.“

Až dosud politika „maximálního tlaku“ předchozí administrativy ochromovala celosvětový obchod Íránu s ropou. Pokud hráči perského pokeru ve Vídni dosáhnou svého, může se Írán brzy dočkat osvobození veškeré ropy.

Zůstává nám žalostné divadlo, kdy Biden uvaluje přísné sankce na jeden zlý ruský režim, zatímco nabízí úlevu od sankcí stejně zlému perskému režimu. Jak Berman uzavírá, „pro Bidenovu administrativu, která se potýká s problémy v domácích průzkumech, by i špatná dohoda s Íránem mohla být záchranným lanem“.

Bez ohledu na to, kde kdo politicky sedí, je jasné, že „špatná dohoda“, která se rýsuje ve Vídni, by byla vítězstvím zla a porážkou pro nás ostatní.

18.03.2022 04:35 Daniel Žingor269Zdroj: World Israel News

Klíčová slova