Praha Jeruzalém

„Přijměte Putinovu nabídku na ukončení války,“ navrhl premiér Bennett ukrajinskému prezidentovi Zelenskému. „Slyšel jsem vás,“ odpověděl Zelenskyj.

Od: Israel National News 12.3.22 19:52

Izraelský premiér Naftali Bennett v úterý hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a v telefonátu mu sdělil, že navrhuje, aby se Zelenskyj vzdal a ukončil tak válku s Ruskem.

Tato zpráva se původně objevila v pátek a Bennettův úřad ji popřel.

Bennett v telefonátu doporučil Zelenskému, aby přijal nabídku předloženou ruským prezidentem Vladimirem Putinem na ukončení války. Tato nabídka obsahovala dlouhý a tvrdý seznam kompromisů ze strany Ukrajiny, řekl izraelskému zpravodajskému webu Walla! vysoký představitel ukrajinské vlády.

Zelenskyj Bennettův návrh nepřijal.

„Kdybych byl na vašem místě, myslel bych na životy svých lidí a nabídku bych přijal,“ řekl podle ukrajinského úředníka Bennett Zelenskému v telefonátu. Podle něj byla Zelenského odpověď Bennettovi stručná: „Slyšel jsem vás.“ Zelenskyj se však podle něj rozhodl, že se na Bennetta obrátí s žádostí o pomoc.

Zelenskému a jeho lidem se Bennettův návrh nelíbil.

„Bennett navrhl, abychom se vzdali,“ řekl ukrajinský vládní představitel. „Nemáme v úmyslu to udělat. Víme, že tato Putinova nabídka je pouze začátek.“

Vysvětlil, že Bennett ve skutečnosti není prostředníkem, ale spíše slouží jako „poštovní schránka“, která posílá zprávy mezi stranami.

„My nepotřebujeme poštovní schránku. Těch máme dost,“ řekl vládní úředník. „Kancelář prezidenta Zelenského si nemyslí, že je to způsob zprostředkování. Pokud chce být Bennett neutrální a zprostředkovat, byli bychom rádi, kdyby jmenoval někoho, kdo by na tom pracoval dnem i nocí a snažil se dosáhnout kompromisní dohody, a nesloužil jen jako schránka.“

Podle zprávy Baraka Ravida na serveru Walla! mají Zelenskyj a jeho lidé dojem, že Bennettova diplomatická angažovanost pramení především z touhy nezaujmout k ruské invazi jasné stanovisko kvůli obavám z poškození vztahů s Moskvou.

„Jeho iniciativa nám připadá jako zástěrka a výmluva, proč nevystoupil ostřeji proti Rusku, proč nám neposkytuje zbraně a proč proti Rusku neuzákonil sankce,“ uvedl představitel.

Zelenskyj navrhl, aby se jednání s Putinem konala v Jeruzalémě, a uvedl, že Izrael může zajistit Ukrajincům bezpečnost. Zelenskyj rovněž uvedl, že „doufá ve významný a pozitivní vliv izraelského premiéra Naftaliho Bennetta na rozhovory s Ruskem“.

„Pokud jde o premiéra Bennetta – v zásadě se my i já osobně stavíme pozitivně k pomoci kohokoli při jednáních,“ řekl Zelenskyj. „Zároveň nemám k panu Bennettovi vztah jako k ‚někomu‘, protože si myslím, že má schopnost plnit důležitou roli. Protože Izrael takovou roli (hostit jednání) rozhodně může naplnit, a to zejména Jeruzalém. Myslím si to a panu Bennettovi jsem to řekl.“

13.03.2022 05:37 Daniel Žingor421Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova