Praha Jeruzalém

Palestinská samospráva je tradičně spojována s Ruskem, ale více vypovídající je možná obava, že osud Ukrajiny vytlačuje palestinskou věc ze středu pozornosti.

Od: All Arab News, 11. března 2022

Palestinská samospráva odmítla požadavky Západu, aby oficiálně odsoudila Rusko za invazi na Ukrajinu.

Místo toho Palestinská samospráva, která má tradičně silné vazby na Rusko, trvá na projevení neutrality v probíhajícím konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem.

Ramalláh považuje Rusko za silného podporovatele palestinské věci a nechce riskovat, že si Moskvu znepřátelí v probíhající válce na Ukrajině, která je konfliktem vzdáleným od Blízkého východu.

Jeden z představitelů Palestinské samosprávy, který hovořil pod podmínkou zachování anonymity, vysvětlil postoj Ramalláhu deníku Al Monitor.

„Palestinské vedení nemusí zaujímat postoj k ukrajinské krizi, která by mohla mít negativní dopady, bez nichž je pro nás lepší se obejít,“ uvedl tento představitel.

Ahmed Majdalání, člen výkonného výboru OOP, řekl pro Al Monitor, že Ramalláh je pro diplomatické řešení konfliktů.

„Palestinská samospráva je pro řešení konfliktů prostřednictvím diplomatických a politických řešení a podporuje právo národů na sebeurčení,“ řekl Majdalání.

Možná ještě pozoruhodnější je, že Majdalání zřejmě vyjádřil obavy PA, že válka na Ukrajině odsunula arabsko-izraelský konflikt na vedlejší kolej.

„Náš postoj je jasný. Probíhající válka na Ukrajině je mezinárodním konfliktem, který nemá žádný pozitivní dopad na palestinskou věc. Pozornost světa je nyní upřena na tuto krizi, zatímco palestinská věc byla odsunuta do pozadí,“ řekl Majdalání.

„Jsme samozřejmě znepokojeni humanitární situací, ale udržujeme vřelé vztahy s oběma stranami a nemůžeme si dovolit luxus vybírat si stranu, jako to dělá mnoho silnějších zemí,“ řekl nedávno jiný představitel Palestinské samosprávy deníku The Times of Israel.

Izrael má své vlastní důvody, proč se ve válce zdržet stranění, nicméně po nátlaku USA a s podporou izraelského ministra zahraničí Jaira Lapida hlasoval pro nedávnou rezoluci OSN odsuzující Rusko. Moskva vyjádřila zklamání nad rozhodnutím Jeruzaléma odsoudit ruskou invazi na Ukrajinu.

Palestinská samospráva naopak důsledně odmítala postavit se na stranu ukrajinského konfliktu. Rijád al-Málikí, ministr zahraničí Ramalláhu, připustil, že Palestinská autonomie byla pod americkým a evropským tlakem, aby Rusko odsoudila. V úterním rozhovoru pro palestinskou televizi vysvětlil neochotu Palestinské samosprávy postavit se na jednu ze stran.

„Na rozdíl od Izraele, který je v našem konfliktu silnější stranou, si nemůžeme dovolit ten luxus, že bychom se postavili na jednu ze stran,“ řekl al-Maliki.

Nejvyšší diplomat Palestinské autonomie také zdůvodnil vyhýbavý postoj Ramalláhu tím, že z něj obvinil izraelskou „okupaci“ a zdůraznil, že „od okupovaného státu nelze očekávat, že si v takovém boji vybere stranu“.

PA se zřejmě domnívá, že celosvětové zaměření na válku na Ukrajině poškozuje věc Ramalláhu.

Nihad Abu Ghosh, politický analytik z Ramalláhu, řekl deníku The Media Line, že Izrael „využívá války k tomu, aby podporou imigrace zvýšil výstavbu osad na okupovaném Západním břehu“.

Podobná tvrzení zaznívala i během velké sovětsko-ruské imigrační vlny do Izraele v 90. letech, kdy OOP varovala, že se sovětští Židé budou stěhovat do židovských komunit na Západním břehu. Většina převážně sekulárních sovětských židovských přistěhovalců nakonec místo toho žila ve velkých izraelských městech, jako je Tel Aviv, Haifa a Netanja.

Zatímco Izrael je politicky a ekonomicky spjat s USA a Západem, OOP má za sebou hluboké vazby na Rusko dávno předtím, než se ruským prezidentem stal Vladimir Putin. V roce 2016 objevili vědci z Hebrejské univerzity dokument ze sovětské éry, v němž je šéf OOP Mahmúd Abbás uveden jako bývalý agent KGB. V dokumentu byl Abbás označen krycím jménem „Krotov“, což znamená krtek.

„Krotov – Abbás, Mahmúd, narozen 1935, původ Palestina, člen výkonného výboru Fatahu, OOP, Damašek, agent KGB,“ uvádí se v dokumentu.

Ramalláh popírá, že by Abbás byl agentem KGB, a tvrdí, že jde o pomlouvačnou kampaň proti vůdci OOP. Churchillovo archivní centrum Cambridgeské univerzity však potvrdilo, že je dokument autentický a do Velké Británie jej údajně propašoval přeběhlík Vasilij Mitrochin.

13.03.2022 05:35 Daniel Žingor93Zdroj: All Arab news

Klíčová slova