Praha Jeruzalém

Teroristé, kteří dostávají od Palestinské samosprávy příspěvek za vraždu, dostávají podle zpráv a údajů, na které se odvolává organizace Palestinian Media Watch, více peněz než lékaři.

Autor: Pesach Benson, United With Israel, 16. března 2022

Těsně vyhraná stávka palestinských lékařů podtrhuje pokřivené finanční priority Palestinské samosprávy.

Jednoduše řečeno, podle zpráv a čísel, na které se odvolává organizace Palestinian Media Watch, dostávají teroristé pobírající platby za vraždy od Palestinské samosprávy více peněz než lékaři.

Podle zpravodajského portálu Aliqtisadi se sídlem ve Spojených arabských emirátech Palestinský svaz lékařů tvrdí, že základní plat všeobecného lékaře činí 5 500 šekelů (1 684 USD) měsíčně, zatímco specialista vydělává 6 800 šekelů (2 112 USD) měsíčně. Po dvaceti letech platy vzrostou na 7 000 šekelů (2 143 USD), resp. 8 800 šekelů (2 694 USD).

Palestinští teroristé, kteří si odpykávají trest v Izraeli, dostávají dlouhodobě více.

To může být způsobeno zákonem Palestinské autonomie o vězních a propuštěných vězních z roku 2004, který upravuje výši těchto plateb. Zákon a předpisy stanoví, že plat vězněného teroristy se zvyšuje podle doby, kterou stráví ve vězení. Zdá se, že platy palestinských lékařů se nezvyšují stejným tempem jako stipendia teroristů.

PMW porovnal základní plat lékaře po sedmi letech studia s platbami, která dostávají teroristé, kteří si odseděli sedm let ve vězení. Vypočítala, že terorista bude dostávat 4 000 šekelů (1 224 USD) měsíčně. PA bere v úvahu, že – na rozdíl od lékařů – vězni nemají životní náklady.

Tento nepoměr se ještě zvýrazní po 20 letech, kdy Ramalláh zohledňuje lékařovu odbornou praxi.

„Zatímco lékaři specialistovi s dvacetiletou praxí (po sedmi letech studia) vyplácí Palestinská samospráva mizerných 8 800 šekelů (2 694 USD) měsíčně, teroristovi, který strávil ve vězení stejných 27 let, vyplácí 10 000 šekelů (3 062 USD) měsíčně,“ píše PMW.

Rozpočet Ramalláhu

PMW dále vysvětluje, že „podle finančních zpráv zveřejněných PA činily za celý rok 2021 mzdové náklady PA na celé ministerstvo zdravotnictví (zaměstnanci ministerstva, lékaři, zdravotní sestry atd.) 892 607 850 šekelů (273 331 528 USD)“.

Pro srovnání, Ramalláh v roce 2021 vydal 840 milionů šekelů (256 milionů dolarů) na „finanční odměny uvězněným teroristům, propuštěným teroristům, zraněným teroristům a rodinám mrtvých teroristů“. Jedná se o odhad, protože Palestinská samospráva není transparentní v tom, jak účtuje o svých kontroverzních platbách za vraždy.

Například v roce 2020 palestinští představitelé ukázali evropským představitelům falešný rozpočet s vymazanými platbami za terorismus.

Palestinci byli nuceni falšovat svá čísla kvůli zákonu Taylor Force Act z roku 2018, který zastavil americkou pomoc Palestincům, dokud se vyplácela teroristická stipendia.

Zákon je pojmenován po Taylorovi Forceovi, americkém postgraduálním studentovi, kterého v roce 2016 při útoku nožem v Jaffě ubodal 21letý Palestinec Bašár Masalha. Masalha zranil dalších 11 lidí, než byl zastřelen policisty. Kongres přijal opatření poté, co se dozvěděl, že Masalhova rodina využívá tato stipendia.

Izrael, který jménem Palestinské samosprávy vybírá některé daně, odečítá částky, které Ramalláh vynakládá na teroristická stipendia, od měsíčních převodů příjmů Palestinské samosprávě.

Oficiální deník PA Al-Haya Al-Jadida, který o hrozící stávce lékařů informoval, napsal: „Ministerstvo (zdravotnictví) uvedlo, že vláda (PA) a ministerstvo jsou v obtížné situaci vzhledem k nedostatku finančních zdrojů, zastavení vnější pomoci a krádeži peněz z daní ze strany okupace, která nám bere velkou část peněz v důsledku národního postoje, který se drží našich zásad.“

Lékaři nejsou jediným palestinským sektorem, který pociťuje tíseň. Začátkem března PMW také upozornil, že Palestinská samospráva oznámila, že pracovníci ve veřejných službách budou dostávat pouze 80 procent svého platu.

Podobnou zprávu dostali i vlastní zaměstnanci Palestinské samosprávy.

Lékařům a pracovníkům ve veřejných službách bylo v podstatě řečeno, že za jejich mizerný plat může Izrael a že plat za vraždění je palestinskou národní „zásadou“.

23.03.2022 05:55 Daniel Žingor130Zdroj: United with Israel

Klíčová slova