Praha Jeruzalém

Ramalláh nesplnil slib, že očistí učební osnovy od antisemitských a násilných témat.

Autor: Dion J. Pierre, The Algemeiner, 23. března 2022.

Představitelé Palestinské samosprávy (PA) potvrdili, že Evropská unie pozastavila pomoc ve výši stovek milionů eur kvůli obavám z nenávistných materiálů v učebnicích PA.

Ministr zahraničí Palestinské autonomie Rijád al-Malíkí v pondělí rozhlasové stanici Palestinský hlas řekl, že nedošlo k „žádnému průlomu“ v otázce obnovení více než 200 milionů eur, které jsou zmrazeny od roku 2021.

Lednová zpráva izraelské organizace IMPACT-se, která dohlíží na vzdělávání, zjistila, že PA nesplnila sliby dané evropským partnerům, že očistí své učební osnovy od antisemitských a násilných témat. V jednom z příkladů studijních kartiček pro jedenácté třídy jsou podle zjištění IMPACT-se Židé obviňováni z toho, že „ovládají globální dění prostřednictvím finanční moci“ a využívají „sionistický vliv“ k vyvolání válek mezi velmocemi.

Podle nedávné zprávy deníku Haaretz zjištění zprávy znepokojila Brusel a přiměla Olivera Varhelyiho, zástupce maďarského komisaře EU a komisaře pro sousedství a rozšíření, aby navrhl odejmout 10 milionů eur z balíčku pomoci Palestině, pokud Palestinská samospráva nebude souhlasit s reformou svých učebních osnov, aby splňovaly standardy Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).

Varhelyiho návrh nyní čeká na konečné rozhodnutí Evropské komise, čímž se až do rozhodnutí odloží plné vyplacení 250 milionů eur, které měla Palestinská samospráva obdržet.

„Je tu problém podmíněnosti, na jehož řešení pracujeme,“ uvedl v pondělí Al-Maliki z PA v poznámkách přeložených agenturou IMPACT-se. „Dáme (komisaři Varhelyimu) jasně najevo, že odmítáme myšlenku podmíněnosti výměnou za obnovení pomoci Palestině a že musí přehodnotit svůj postoj a tuto podmíněnost zrušit. To je vzkaz, který uslyší při své návštěvě Palestiny.“

Marcus Sheff – generální ředitel izraelské nevládní organizace, která analyzuje učební osnovy na celém Blízkém východě – se vyjádřil, že Palestinská samospráva nutí EU, aby si kladla podmínky.

„Po letech diskusí a legislativy v Bruselu je nyní příliš velký odpor ze strany Evropského parlamentu, Komise i samotné Rady, než aby se Palestinské samosprávě převáděly obrovské částky peněz, zatímco bezostyšně pokračuje v produkci antisemitských a násilných učebnic, které píší a vyučují palestinští úředníci financovaní EU,“ uvedl Sheff v úterním prohlášení. „Je zřejmé, že EU nechce zastavit financování pomoci úplně, ale Palestinská samospráva bezvýhradně odmítá provést jakékoli změny v učebnicích podle příkladů, které jsme poskytli politikům EU. Nezdá se, že by PA byla ochotna nabídnout EU nějaké východisko.“

24.03.2022 05:41 Daniel Žingor130Zdroj: World Israel News