Praha Jeruzalém

Projekt vznikl ve spolupráci izraelského zdravotnického centra Sheba a izraelských ministerstev zahraničních věcí a zdravotnictví.

Od: All Israel News 21. března 2022

Na nově zřízené polní nemocnici na Ukrajině s názvem Kochav Meir (Zářící hvězda), která by měla být uvedena do provozu v úterý, byla vztyčena izraelská státní vlajka.

Izraelský premiér Naftali Bennett promluvil v pondělí ráno na slavnostním odjezdu izraelské delegace pro pomoc.

„Izrael podává ruku k poskytnutí pomoci v krizi na Ukrajině již několik týdnů, od prvního okamžiku – různými způsoby,“ řekl Bennett. „Tuto nešťastnou krizi zvládáme citlivě, velkoryse a zodpovědně, přičemž udržujeme rovnováhu mezi různými faktory – a ty jsou složité.“

Důrazně prohlásil, že izraelská veřejnost by měla být hrdá na příspěvek a pomoc židovského státu ukrajinským občanům.

„Buďte hrdí na všechny akce, které stát Izrael dělá: Dodávky léků, zřízení polní nemocnice, akce v dalších oblastech – není mnoho zemí, které by jednaly v takovém měřítku.“

Dodal v silném prohlášení, které bylo nejspíše reakcí na včerejší krátký a velmi kritický projev ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v izraelském Knesetu.

Zdravotnické zařízení je pojmenováno po legendární izraelské premiérce Goldě Meirové, která se narodila v ukrajinském hlavním městě Kyjevě. Nemocnice vznikla díky investici ve výši přibližně 21 milionů šekelů (6,5 milionu dolarů) a je výsledkem spolupráce renomovaného Sheba Medical Center v Tel Avivu, izraelského ministerstva zahraničních věcí a izraelského ministerstva zdravotnictví.

Nemocniční zařízení se nachází ve městě Mostyska nedaleko Lvova na západě Ukrajiny a má dobrou pozici pro pomoc velké vlně zraněných ukrajinských civilistů prchajících na západ k polským hranicím, které jsou považovány za bezpečnější než jiné části válkou zmítané země.

Jehuda Katzora, vedoucí pracovník zdravotnického střediska Sheba, zdůraznil složitost zřízení izraelské nemocnice na Ukrajině.

„Je neuvěřitelně emotivní řídit celou logistickou stránku věci. Je to velmi složitá operace, při níž je třeba koordinovat činnost s několika orgány, včetně UPS (která přepravuje zdravotnické vybavení), El Al, ministerstva zahraničí a ministerstva zdravotnictví. Byla to výzva pro všechny, aby dali všechno a postavili nemocnici, která bude patřit k nejlepším na světě, co se týče jejích možností, obsahu a lékařského týmu,“ řekl Katzora.

Velká část izraelského zdravotnického personálu je rodilými mluvčími ruského nebo ukrajinského jazyka, aby mohla efektivně komunikovat s místními pacienty, kteří často nemluví anglicky.

Alexej Tsiboulski, logistický manažer společnosti Sheba, který vyrostl v Sovětském svazu, uvedl, že se cítí osobně spojen s obyvateli Ukrajiny.

„Jsem velmi zasažen. Vešel jsem do budovy školy (sousedící s venkovní nemocnicí) a připomíná mi tu, ve které jsem před 40 lety studoval,“ řekl Tsiboulski.

„Přijet sem a pomoci ukrajinskému národu, ani jsem se nerozmýšlel, když mě požádali, chtěl jsem přijet a podat pomocnou ruku,“ dodal.

V některých případech spojují izraelské zdravotníky s Ukrajinou úzké rodinné vazby.

Izraelská oftalmoložka Katrina Kiroshka, která se do Izraele přestěhovala z Ukrajiny v roce 2014, se rozhodla poslat léky a potraviny svému 87letému dědečkovi, který žije v obléhaném ukrajinském městě Charkově, které je pod těžkým ruským bombardováním. Spolu s několika přáteli založila Kiroshka neziskovou organizaci Izraelští přátelé Ukrajiny.

Od té doby shromažďuje v Polsku finanční prostředky na nákup zdravotnického materiálu, který charkovské nemocnice potřebují. Léky pak předala těm, kteří je v Charkově nejvíce potřebovali, včetně svého dědečka.

Navzdory značnému izraelskému úsilí Kiroshka přiznává, že samotná kampaň by na pokrytí rostoucích zdravotnických potřeb na Ukrajině nestačila.

„Naše kampaň na získání darů od přátel nebude dlouhodobě stačit. Léky a další položky stojí peníze, doprava je velmi drahá a tempo žádostí se den ode dne jen zvyšuje,“ postěžovala si.

Mezitím Katzora ze společnosti Sheba Medical věří, že nová izraelská nemocnice bude schopna léčit velké množství pacientů na Ukrajině, až bude uvedena do provozu.

„Nevíme, kolik lidí přijde, ale víme, že o ni má zájem hodně lidí. Myslím, že dva až tři dny poté, co začneme pracovat, už tady bude hodně lidí.“

Židovský stát je často mezi prvními zeměmi na světě, které posílají humanitární pomoc do válečných oblastí a oblastí postižených katastrofami po celém světě.

Začátkem tohoto měsíce přivezl mezinárodní izraelský vlajkový dopravce El Al Airlines do Izraele více než 2 000 lidí z Ukrajiny a doručil přibližně 100 tun humanitární pomoci.

„Dnes posíláme 100 tun zdravotnického vybavení a humanitárních dodávek, jak se rozhodla vláda vyslat tuto delegaci. Jako národní dopravce jsme hrdí na to, že můžeme plnit svou práci,“ řekl tehdy viceprezident společnosti El Al Šlomi Am Šalom.

22.03.2022 06:17 Daniel Žingor172Zdroj: All Israel news

Klíčová slova