Praha Jeruzalém

Ukrajinská uprchlice a přeživší holocaustu se po převozu do Izraele setkala se svými posledními příbuznými.

United Hatzalah ve čtvrtek v rámci svého vůbec prvního charterového letu s humanitární pomocí na pomoc ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku letecky přepravila 160 uprchlíků zpět do Izraele. Někteří měli izraelské občanství, někteří získali právo na návrat a někteří se rozhodli emigrovat do Izraele a učinit z něj svůj trvalý domov.

Jedna taková žena, Raisa, 90letá přeživší holocaustu, která má potíže s chůzí, žila sama v Oděse.

Její nemocný syn zemřel před dvěma lety. Její jedinou zbývající rodinou byly tři vnučky, z nichž všechny žijí v Izraeli.

Když vypukly boje a lidé uprchli z města, její vnučky oslovily United Hatzalah a požádaly je, aby pomohli zachránit život jejich babičky.

Rabín Hillel Cohen, ředitel United Hatzalah na Ukrajině, zařídil, aby ji sanitka přivezla na moldavskou hranici, kde se setkala s dobrovolníky United Hatzalah, kteří jí přinesli jídlo a oblečení a zkontrolovali její zdravotní stav.

Ve středu byla převezena do útulku v Kišiněvě, který provozuje místní židovská komunita. Ve čtvrtek brzy ráno byla spolu s dalšími ukrajinskými uprchlíky přivezena autobusem na letiště Jasy v Rumunsku, kde nastoupila do letadla, aby se vrátila domů do Izraele a setkala se se svými vnučkami.

„Když letadlo dorazilo do Izraele, hodně se plakalo,“ řekl viceprezident pro operace Dov Maisel, který uprchlíky doprovázel na zpáteční cestu. „Viděl jsem svůj slušný podíl na katastrofických zónách a normálně se emocemi nenechávám unést, ale když jsem viděl se Raisu znovu sejít se svými vnučkami, rozplakalo mě to.“

„To, co se tu stalo, byl zázrak,“ řekla Michala, jedna z Raisiných vnuček. „Z celého srdce děkujeme.“

Autor: Israel National News, 4.3.2022

04.03.2022 22:05 Kristýna Kupková213Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova