Praha Jeruzalém

Představitel z úřadu premiéra popírá, že by Bennett doporučil Zelenskému, aby přijal Putinovu nabídku na ukončení války.

Od: Israel National News 11.3.22 23:25

Vysoký ukrajinský představitel v pátek sdělil Baraku Ravidovi z Axios, že premiér Naftali Bennett v úterý řekl ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, že by měl přijmout návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na ukončení války.

Představitel premiérova úřadu toto tvrzení popřel.

Bennett se v posledních dvou týdnech ukázal jako klíčový prostředník mezi Putinem a Zelenským. Izrael prohlásil, že při zprostředkování musí zůstat neutrální, ale ukrajinský představitel řekl agentuře Axios, že Bennett musí předložit návrhy a udělat víc než jen fungovat jako „poštovní schránka“ mezi oběma stranami.

Vysoký ukrajinský představitel tvrdil, že Bennett v úterý inicioval telefonát a doporučil Zelenskému, aby nabídku přijal.

Zelenskému a jeho poradcům se Bennettovo doporučení podle ukrajinského představitele nelíbilo.

„Bennett nám v podstatě říká, abychom se vzdali a my to nemáme v úmyslu udělat,“ řekl vysoký ukrajinský představitel.

Vysoce postavený představitel z kanceláře premiéra uvedl, že podrobnosti telefonátu, jak je popsal ukrajinský představitel, nejsou pravdivé.

„Pochybujeme, že je tento představitel vysoce postavenou osobou, která je nyní na Ukrajině a která byla účastníkem hovoru, protože ten byl veden na soukromé lince. Naše kontakty probíhají přímo s prezidentem Zelenským a jeho blízkými poradci,“ uvedl představitel úřadu premiéra.

Izraelský představitel uvedl, že Bennett nedoporučil Zelenskému, aby přijal Putinovu nabídku, protože Izrael takovou nabídku nedostal, a zdůraznil, že hovor mezi Zelenským a Bennettem byl dobrý a dlouhý a zahrnoval diskusi o možnosti uspořádat zprostředkované setkání v Jeruzalémě.

Izraelský představitel odmítl komentovat, zda se Izrael chystá navrhnout podrobnější plán na ukončení války.

„Úsilí premiéra se soustředí na jedinou věc – zastavení krveprolití na Ukrajině,“ uvedl představitel.

Minulou sobotu Bennett nečekaně navštívil Moskvu, kde se setkal s Putinem a jednal s ním o krizi na Ukrajině.

Z Moskvy Bennett odletěl do Berlína, kde se před návratem do Izraele setkal s německým kancléřem Olafem Scholzem. V sobotu také několikrát hovořil se Zelenským.

V neděli Bennett se Zelenským telefonicky hovořil již potřetí za posledních 24 hodin. Později během dne vedl Bennett další telefonický rozhovor s Putinem.

13.03.2022 05:36 Daniel Žingor120Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova