Praha Jeruzalém

Americký Senát schválil balíček výdajů, který zahrnuje obrannou pomoc Izraeli. Zákon nyní poputuje k Bidenovi, který jej podepíše.

Autor: Elad Benari 11.3.22 5:31

Americký Senát ve čtvrtek večer schválil většinou 68 ku 31 hlasům souhrnný výdajový balíček, který zahrnuje obrannou pomoc pro Izrael.

Legislativa, kterou ve středu schválila Sněmovna reprezentantů, obsahuje více než 4,8 milionu dolarů na pomoc Izraeli a 1 miliardu dolarů na dodatečné financování systému protiraketové obrany Iron Dome.

Návrh zákona nyní poputuje k prezidentu Joe Bidenovi, který jej podepíše.

Po kole bojů v Gaze loni v květnu Biden uvedl, že ujistil tehdejšího premiéra Benjamina Netanjahua o své „plné podpoře při doplňování izraelského systému Iron Dome“.

Sněmovna reprezentantů v září drtivou většinou schválila financování systému Iron Dome jako samostatné opatření po krátkém rozruchu ohledně jeho zahrnutí do provizorního financování.

Navzdory drtivé podpoře ve Sněmovně jako samostatného zákona financování Iron Dome od října stagnuje v Senátu kvůli tomu, že republikánský senátor Rand Paul zablokoval jeho urychlené schválení Senátem prostřednictvím jednomyslného souhlasu.

V říjnu Paul zablokoval snahu Senátu o urychlené schválení nouzového financování systému protiraketové obrany Iron Dome pro Izrael ve výši 1 miliardy dolarů.

Několik dní předtím Paul vznesl námitky proti rychlému schválení zákona o Iron Dome. V prosinci opět zablokoval pokusy o přijetí zákona.

Středeční hlasování ve Sněmovně reprezentantů uvítala organizace AIPAC a také ministr obrany Benny Gantz, který vyjádřil vděčnost americké administrativě za bezprecedentní financování.

„Děkuji Sněmovně reprezentantů USA za schválení kritického financování bezpečnosti a protiraketové obrany Izraele v rámci výdajového balíčku,“ napsal Gantz na Twitteru. „Doplnění Iron Dome a protiraketové obrany zajistí Izraeli vojenskou převahu, zabezpečí naše občany a posílí americko-izraelskou spolupráci.“

„Chtěl bych poděkovat prezidentu Joe Bidenovi za jeho vůdcovství a neochvějnou podporu bezpečnosti Státu Izrael,“ dodal Gantz, „a také bych chtěl poděkovat svému příteli, ministru obrany USA, za jeho neochvějný závazek vůči mimořádným americko-izraelským vazbám a obranné spolupráci.“

„Znovu jsme svědky mimořádného pouta mezi USA a Izraelem – vztahu, který zahrnuje obě strany a který je založen na společných hodnotách, strategických zájmech a společné snaze o mírovější a svobodnější svět.“

11.03.2022 05:21 Daniel Žingor156Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova