Praha Jeruzalém

Financial Times uvádějí, že Bennett je hlavním mezinárodním prostředníkem v rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou.

Autor: Ido Ben Porat 16.3.22 23:27

Premiér Naftali Bennett byl hlavním mezinárodním prostředníkem v rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou, uvedl ve středu list Financial Times s odvoláním na tři osoby obeznámené s touto záležitostí.

Podle této zprávy se Bennett ujal této role po nečekané návštěvě Moskvy 5. března, přičemž ještě před dvěma dny jednal s oběma lídry zpětně.

Zpráva rovněž uvádí, že podle pěti osob informovaných o rozhovorech dosáhly Ukrajina a Rusko významného pokroku v předběžném mírovém plánu, který zahrnuje příměří a stažení ruských vojsk, pokud Kyjev vyhlásí neutralitu a přijme omezení svých ozbrojených sil.

Dva z nich uvedli, že ukrajinští a ruští vyjednavači o navrhované dohodě poprvé v plném rozsahu jednali v pondělí. Patnáctibodový návrh, který se ten den zvažoval, by zahrnoval, že se Kyjev vzdá svých ambicí vstoupit do NATO a slíbí, že nebude hostit zahraniční vojenské základny ani zbraně výměnou za ochranu ze strany spojenců, jako jsou USA, Velká Británie a Turecko, uvedli tito lidé.

 

Ačkoli Moskva i Kyjev prohlásily, že dosáhly pokroku ohledně podmínek dohody, ukrajinští představitelé jsou skeptičtí k tomu, že ruský prezident Vladimir Putin je plně odhodlán k míru, a obávají se, že Moskva by mohla získat čas na přeskupení svých sil a obnovení ofenzívy, uvedl list Financial Times.

Mezitím ve středu Ukrajina prohlásila, že ruské vojenské síly bombardovaly divadlo, v němž se ve městě Mariupol ukrývalo více než 1 000 civilistů.

Divadlo bylo zcela zničeno a panují obavy o životy stovek lidí uvězněných uvnitř.

Dříve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil před členy amerického Kongresu a požádal Ameriku, aby podnikla kroky na záchranu jeho země před ruskou invazí, včetně zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou.

„V nejtemnější době pro naši zemi, pro celou Evropu, vás vyzývám, abyste udělali více. Je třeba nových balíčků sankcí, neustále, každý týden, dokud se ruská vojenská mašinérie nezastaví. Restrikce jsou nutné pro všechny, na nichž je tento nespravedlivý režim založen,“ uvedl Zelenskyj prostřednictvím videoposelství.

17.03.2022 06:04 Daniel Žingor148Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova