Praha Jeruzalém

Ukrajinský prezident již dříve uvedl, že Jeruzalém by mohl být vhodným místem pro rozhovory s Ruskem o ukončení války.

Od: Israel National News 13.3.22 3:42

Rusko je otevřené jednání s Ukrajinou v Jeruzalémě, sdělil v sobotu deníku JPost vysoce postavený diplomatický zdroj krátce poté, co spolu telefonicky hovořili premiér Naftali Bennett a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zelenskyj již dříve v sobotu uvedl, že „v současné době není konstruktivní vést jednání v Rusku, na Ukrajině nebo v Bělorusku. To nejsou místa, kde bychom se mohli dohodnout na zastavení války… Považuji za takové místo Izrael, zejména Jeruzalém? Myslím, že odpověď zní ano.“

Rusko myšlenku jednání v Jeruzalémě neodmítlo, uvedl diplomatický zdroj, ale Izrael si není jistý, zda by měl rozhovory hostit.

„Z našich zkušeností víme, že jednání, která nemají šanci, vedou k horší situaci na místě,“ řekl zdroj deníku JPost a dodal: „Musíme zjistit, zda můžeme být skutečně užiteční. Pokud může dojít k průlomu, uděláme cokoli.“

Bennett a Zelenskyj spolu v sobotu večer vedli dlouhý telefonický rozhovor.

Během rozhovoru, který trval více než hodinu, hovořili také o možných variantách ukončení bojů na Ukrajině a o úsilí Izraele v této věci.

V pátek bylo oznámeno, že Bennett naléhal na Zelenského, aby přijal Putinův návrh na ukončení války.

Úředník z úřadu premiéra toto tvrzení popřel.

Bennett, který se snaží o zprostředkování mezi Ruskem a Ukrajinou, minulou sobotu nečekaně navštívil Moskvu, kde se setkal s Putinem a jednal s ním o krizi na Ukrajině.

Z Moskvy Bennett odletěl do Berlína, kde se před návratem do Izraele setkal s německým kancléřem Olafem Scholzem. V sobotu také několikrát hovořil se Zelenským.

V neděli Bennett se Zelenským telefonicky hovořil již potřetí za posledních 24 hodin. Později během dne vedl Bennett další telefonický rozhovor s Putinem.

14.03.2022 05:50 Daniel Žingor124Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova