Praha Jeruzalém

Jerusalém – Izrael se v současné době neplánuje připojit k sankcím uvaleným na Rusko pod vedením USA, uvedl v úterý deník The Times of Israel s odvoláním na vysoké izraelské představitele.

Od: Hamodia, úterý 15. března 2022, 13:43

Zpráva přichází den poté, co ministr zahraničí Jair Lapid prohlásil, že „Izrael nebude cestou k obejití sankcí uvalených na Rusko Spojenými státy a dalšími západními zeměmi“.

Britská ministryně zahraničí Liz Trussová v reakci na to na Twitteru uvedla, že vítá „zprávu od Jaira Lapida, že Izrael podpoří sankce proti Rusku“.

Představitelé tvrdí, že Lapid měl na mysli to, že Izrael nedovolí bankám a dalším subjektům, aby nechaly své služby využívat k ukrytí majetku, na který se vztahují sankce.

„Zavádíme opatření, která zajistí, aby se nemohlo jednat o místo, kde si lidé mohou v podstatě najít cestu,“ uvedl jeden z vysokých úředníků. „Nebude možné sankce obelstít.“

Stávající zákony však neumožňují, aby se izraelské sankce vztahovaly na majetek a občany státu, který není právně definován jako nepřátelská země. V případě Ruska Izrael sice odsoudil jeho invazi na Ukrajinu, ale nadále zachovává zásadní neutralitu (například neposílá na Ukrajinu zbraně) a snaží se zprostředkovat mezi oběma stranami příměří.

Velký rozruch vyvolal pondělní odlet rusko-izraelského oligarchy Romana Abramoviče z Izraele do Istanbulu a Moskvy, ale pokud na něj a další sankcionované osoby není vydán zatykač, nelze jim zabránit v pobytu v zemi a stát jim nemůže legálně zabavit majetek.

Tato záležitost je plná politických důsledků, neboť USA otevřeně tlačí na Izrael, aby se k sankčnímu režimu připojil. V této záležitosti, stejně jako v dalších záležitostech týkajících se Ukrajiny, se Izrael snaží jít po tenké linii, aby projevil podporu Kyjevu a zároveň se vyhnul znepřátelení Moskvy, vědom si delikátní koordinace s ruskými silami v Sýrii a zranitelnosti židovských komunit na Ukrajině i v Rusku v tomto konfliktu.

Mezitím, po zprávách médií, že ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba několik dní neodpovídal na telefonáty svého izraelského protějšku, spolu oba v úterý hovořili.

Kuleba byl údajně rozzloben kvůli pečlivě vyvážené podpoře Ukrajiny ze strany Izraele, včetně odmítnutí poslat vojenskou pomoc, ačkoli se o svém těžko přijatelném přístupu ve veřejných komentářích nezmínil.

Lapid popsal rozhovor jako „dlouhý a pozitivní“.

„Ministr poděkoval Izraeli za naše zprostředkovatelské úsilí a náš postoj v otázce sankcí,“ uvedl Lapid na Twitteru a dodal, že ho informoval o „humanitární pomoci, kterou Izrael již na Ukrajinu poslal, a o polní nemocnici, kterou Izrael posílá“.

Napsal také, že „Kuleba rovněž uvítal naši politiku přijímání uprchlíků“ a že se dohodli na udržování kontaktů.

Kuleba poté na Twitteru také napsal, že Lapid „mě ujistil, že Izrael nebude cestou, kterou by Rusko obcházelo sankce“. Lapid v tomto smyslu učinil prohlášení v pondělí během cesty na Slovensko.

16.03.2022 05:41 Daniel Žingor267Zdroj: HAMODIA

Klíčová slova