Praha Jeruzalém

Střelba na několika místech v centru Tel Avivu si vyžádala nejméně 2 mrtvé a 8 zraněných, z toho 4 vážně. Terorista je na svobodě.

Autor: David Rosenberg 7.4.22 23:21

Ve čtvrtek večer byly na několika místech v centru Tel Avivu zaznamenány teroristické útoky střelbou.

Terorista stihl vystřelit 12 kulek a z místa činu uprchl.

Izraelská policie zveřejnila popis teroristy: Měl na sobě černé tričko, černé kalhoty a modrý batoh a byl ozbrojen pistolí.

Předpokládá se, že terorista je palestinský Arab ze severního Samaří.

Mluvčí Magen David Adom (MDA) aktualizoval, že zdravotníci a záchranáři MDA ošetřili a evakuovali devět pacientů, kteří byli zraněni při útoku v Tel Avivu, do nemocnic Ichilov, Sheba Tel Hashomer a Wolfson.

Do Ichilova byli evakuováni dva muži ve věku přibližně 30 let, kteří se podrobovali resuscitaci. Po dalším lékařském úsilí byli v nemocnici prohlášeni za mrtvé.

Tři vážně zranění – 38letý muž, 28letá žena a 20letý muž byli se střelnými zraněními evakuováni do nemocnice Ichilov.

Čtyři byli evakuováni s lehkými zraněními, včetně 30letého muže se střelným zraněním do Tel Hashomeru, 30letého muže do nemocnice Ichilov a dva další do nemocnice Wolfson s poraněním končetin (nikoliv střelným).

„Ve 21:00 přijalo call centrum MDA 101 v regionu Dan hlášení o několika obětech zraněných při střelbě na několika místech, mimo jiné na ulicích Dizengoff, Gordon a v okolí, v Tel Avivu,“ uvedl mluvčí MDA.

„Zdravotníci MDA poskytují na místě ošetření několika zraněným obětem s různým stupněm poranění.“

Dobrovolný záchranář United Hatzalah Akiva Kauffman, který byl jedním z prvních zasahujících na místě v ulici Dizengoff, sdělil: „Došlo k několika velmi vážným scénám, při kterých došlo k útokům. Ošetřil jsem a převezl do nemocnice jednu osobu, která byla ve vážném stavu v jednom ze sanitních vozů United Hatzalah. Další zraněné osoby byly převezeny v dalších sanitkách jak společnosti United Hatzalah, tak i jiných záchranných společností. Kromě toho na incident reagovala jednotka psychotraumat a krizové reakce, která ošetřila řadu lidí, kteří utrpěli emocionální šok a trauma v důsledku toho, že byli svědky střelby.“

Policejní mluvčí Eli Levy sdělil Channel 12, že se zřejmě jedná o teroristický útok a že za incidentem stojí více střelců.

Záchranné týmy uvedly, že mezi teroristy a bezpečnostními silami došlo k přestřelce.

Podle svědků byl jeden terorista zneškodněn, nejméně jednomu dalšímu střelci se však podařilo z místa činu uprchnout a v současné době je na svobodě. Bezpečnostní síly nasazené v oblasti pátrají po dalších teroristech.

Policie uvedla, že jedním z míst, na něž se střelba zaměřila, byla hospoda, a varovala místní obyvatele, aby až do ukončení pátrání zůstali doma.

„Terorista střílel v hospodě na ulici Dizengoff v Tel Avivu. Pět lidí bylo různě těžce zraněno a z místa činu bylo evakuováno. Do oblasti bylo nasazeno velké množství policejních sil, které po teroristovi pátrají. Žádáme veřejnost, aby zůstala doma, nevstupovala do oblasti a umožnila bezpečnostním složkám pracovat.“

Představitelé zdravotnického střediska Ichilov uvedli, že dvě z deseti obětí zraněných při střelbě byly po příjezdu do nemocnice prohlášeny za mrtvé.

Z dalších osmi obětí jsou čtyři ve vážném nebo kritickém stavu, dvě ve středně těžkém až těžkém stavu a dvě v lehkém.

Záchranář MDA Yisrael Weingarten dorazil na místo činu na vozidle MDA Medi-cycle: „Jakmile dispečink MDA 101 obdržel hlášení o střeleckém útoku v Tel Avivu, bylo na místo vysláno velké množství týmů MDA. Na místě byl velký zmatek, v ulicích pobíhaly desítky lidí. Viděli jsme šest pacientů ležících na chodníku. Okamžitě jsme zahájili ošetření, včetně kontroly krvácení a obvazování. Pacienty jsme umístili na jednotky MICU a převezli je do nemocnice. Dva z nich byli v bezvědomí a podstoupili resuscitaci, další čtyři byli při vědomí.“

Policie obklíčila budovu kvůli podezření, že se v ní skrývá terorista na svobodě. Později se ukázalo, že podezřelý, který byl v budově zatčen, je nelegálním rezidentem bez jakýchkoli vazeb na útok.

Veřejná doprava v okolí útoku byla v důsledku pátrání ve čtvrtek večer uzavřena.

08.04.2022 05:40 Daniel Žingor141Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova