Praha Jeruzalém

„Tyto akce nemají nic společného s modlitbou a ve skutečnosti znesvěcují mešitu (Al Aksá) a měsíc Ramadán,“ uvedlo izraelské ministerstvo zahraničí.

Autor: Terri Nir, United with Israel, 15. dubna 2022.

V pátek brzy ráno, v druhý den Ramadánu a v předvečer svátku Pesach, se po skončení muslimské bohoslužby na Chrámové hoře – nejposvátnějším místě judaismu a třetím nejposvátnějším místě islámu – vzbouřily stovky násilných arabských mladíků.

Maskovaní mladíci nesli vlajky Hamásu a dalších teroristických skupin a začali házet kameny na věřící dole na náměstí u Západní zdi.

Policie nejprve upustila od vstupu do mešity Al Aksá na místě poté, co výtržníci odpálili ohňostroj a začali v areálu házet předměty.

Maskovaní muži házeli kameny a odpalovali zábavní pyrotechniku, čímž znesvětili mešitu Al-Aksá.

Na rozdíl od falešných zpráv policejní síly do mešity NEVSTOUPILY. pic.twitter.com/IaXnXbcDts

– Izraelské ministerstvo zahraničí (@IsraelMFA) 15. dubna 2022

Když však arabská mládež začala mířit na náměstí u Západní zdi, policie byla nucena do mešity vstoupit.

„Desítky maskovaných mužů s vlajkami Hamásu a Palestinské autonomie vpochodovaly v časných ranních hodinách do mešity Al-Aksá, skandovaly podněcující vzkazy a odpalovaly pyrotechniku. Dav sbíral kameny a velké balvany, které pak házel směrem k Mugrabiho bráně (u Západní zdi),“ uvedlo izraelské ministerstvo zahraničí.

Tři policisté byli zraněni, přes 150 výtržníků bylo údajně zraněno a převezeno k ošetření do nemocnice ve východním Jeruzalémě. Více než 300 Arabů bylo zatčeno.

„Tyto akce nemají nic společného s modlitbou a ve skutečnosti znesvěcují mešitu a měsíc Ramadán. Policie byla nucena vstoupit do areálu, aby rozehnala dav a odstranila kameny a skály, a zabránila tak dalším násilnostem,“ dodalo MZV.

„Vyzýváme věřící, aby zachovali klidné a pokojné bohoslužby. Izraelská policie nedovolí, aby násilní výtržníci narušovali průběh bohoslužeb a rušili věřící v tento svatý den.“

„Po násilných událostech z dnešního rána bude izraelská policie i nadále umožňovat a podporovat svobodu bohoslužeb na druhý pátek Ramadánu,“ uvedla policie.

17.04.2022 05:34 Daniel Žingor159Zdroj: United with Israel

Klíčová slova