Praha Jeruzalém

Mluvčí a náčelník generálního štábu IDF prohlásili, že armáda se připravuje na jakoukoli výzvu, včetně nové eskalace konfliktu s Hamásem.

Od: World Israel News, 3. dubna 2022

Mluvčí IDF generálporučík Ran Kochav uvedl, že armáda je připravena na jakýkoli scénář, včetně útoků z Libanonu a Sýrie na severu i z pásma Gazy.

Po třech nedávných smrtících teroristických útocích po celé zemi během osmi dnů, které si vyžádaly 11 obětí na životech, a také po útoku v Judeji, při němž byla jedna oběť těžce zraněna, přijalo izraelské bezpečnostní zařízení opatření ke zvýšení ochrany a připravenosti.

IDF v pátek večer při zásahu zabránila útoku s hromadnými oběťmi a zabila tři palestinské teroristy z Islámského džihádu.

„To musí být vzkaz našim nepřátelům a myslím, že byl doručen,“ pochválil vojáky Kochav.

V nedělním rozhovoru pro Ynet Kochav uvedl, že navzdory relativnímu klidu, který na hranicích s Gazou panuje již několik měsíců, je IDF připravena na jakoukoli výzvu, včetně opakování událostí z loňského května, kdy během ramadánu Izrael zahájil operaci Ochranné ostří v reakci na raketové ostřelování Izraele ze strany Hamásu, které dosáhlo severně od Tel Avivu.

Během jedenáctidenní války došlo ve smíšených arabsko-židovských městech po celé zemi k bezprecedentním arabským nepokojům a útokům na Židy.

Kochav pro Ynet uvedl, že výzvy, kterým čelí IDF v Judeji a Samaří, jsou jiné než ty, které vycházejí z Gazy.

„Dělící plot podél Západního břehu (Judeje a Samaří) je jiný než hranice s Gazou nebo Egyptem,“ řekl.

Do Izraele denně vstupuje přibližně 100 000 Palestinců z Palestinské autonomie za prací a židovští obyvatelé Judska a Samaří také cestují tam a zpět, poznamenal.

„Ze Západního břehu denně přecházejí stovky zemědělců a dělníků a v některých oblastech není plot dokončen a vyžaduje investice do infrastruktury. Střelec, který minulý týden provedl smrtící útok v Bnej Braku, využil otvoru pro zemědělce a zneužil naší snahy umožnit dobrou kvalitu života nevinným Palestincům,“ řekl Kochav pro Ynet.

„Toto není hranice a rozhodně není hermeticky uzavřená. Existuje zde společný život a hospodářství. Pokud vláda rozhodne, že tam musí být uzavřená hranice, IDF se k tomu postaví čelem, ale zatím je naším úkolem rozlišovat mezi pronikajícími teroristy a pracujícími civilisty,“ dodal.

Operace „Strážce hradeb 2“

Náčelník generálního štábu IDF Aviv Kochavi také řekl armádě, aby se připravila na další válku s Gazou.

V rozhovoru s veliteli IDF v neděli večer hovořil o možnosti „operace Strážce hradeb 2“ – výrazné eskalaci, která by tentokrát mohla trvat déle než měsíc.

Na rozdíl od masakru v B’nei Braku z minulého týdne, který spáchal palestinský terorista zaměstnaný ve městě, smrtící útoky v Beeršebě a Haderě provedli arabští občané Izraele, kteří se inspirovali ISIS, což je další výzva.

„Jednou je to Hamás, který se snaží podněcovat útoky, jindy je to Islámský džihád a nyní vidíme zapojení Islámského státu. Teror a násilí nás vždy spojovaly a činily nás odhodlanějšími udržet si naši zemi a chránit ji,“ prohlásil premiér Naftali Bennett.

„Toto těžké období překonáme. Máme nejlepší bezpečnostní síly na světě,“ dodal.

05.04.2022 04:52 Daniel Žingor183Zdroj: World Israel News

Klíčová slova