Praha Jeruzalém

Tyto plány by navýšily počet obyvatel Negevu o 80 000.

Autor: Pesach Benson, United With Israel, 11. dubna 2022

Izraelská vláda v neděli schválila založení nového židovského města v Negevu a zároveň dala zelenou prověření možností vzniku dalších pěti komunit.

Nové město nese prozatímní název Tela a bude se nacházet poblíž Lehavimu, který leží severně od Beeršeby podél silnice č. 25.

K možnému rozvoji se navrhuje také Ir Ovot, v současnosti malá zemědělská obec jižně od Mrtvého moře poblíž křižovatky Hatzeva a jordánských hranic, a vytvoření průmyslové zóny mezi Beeršebou a Dimonou.

Tyto plány mají navýšit počet obyvatel Negevu o 80 000.

V březnu kabinet schválil plány na výstavbu pěti nových obcí v oblasti Aradu, z nichž jedna byla určena pro beduíny.

„Rozvoj posílí správu a suverenitu v Negevu a otevře tento region,“ uvedla ministryně vnitra Ayelet Shakedová, která stála v čele iniciativy spolu s ministrem bydlení Ze’evem Elkinem.

„Vzrušuje mě to na osobní úrovni a cítím skutečné poslání, které naplňuje Ben-Gurionovu vizi,“ dodala. Shakedová měla na mysli prvního izraelského premiéra Davida Ben Guriona, který dlouho usiloval o rozvoj Negevu.

Přestože Negev tvoří přibližně 55 % izraelského území, žije zde pouze přibližně 640 000 lidí, což je zhruba 8 % izraelské populace.

13.04.2022 05:05 Daniel Žingor96Zdroj: United with Israel

Klíčová slova