Praha Jeruzalém

Lotar Eilat je tým rychlého zásahu, který se v pátek podílel na zneškodnění palestinské teroristické buňky Islámského džihádu.

Autor: Pesach Benson, United With Israel, 6. dubna 2022

V době, kdy Izrael během měsíce ramadánu ohrožuje vlna palestinského teroru, přistoupila IDF k neobvyklému kroku a vyslaly do Judska a Samaří elitní jednotku se základnou v Ejlatu, informoval ve středu deník Jerusalem Post.

Jednotka se již zúčastnila několika zatýkacích razií.

Lotar Eilat je tým rychlého zásahu umístěný v letovisku Eilat u Rudého moře. Do Judska a Samaří nebyla nasazena od roku 2019.

Podplukovník „A“, velitel jednotky Lotar Eilat, potvrdil, že se jeho jednotka v pátek podílela na neutralizaci palestinské teroristické buňky Islámského džihádu. Při přestřelce s bezpečnostními silami byli zabiti tři teroristé v autě. Úřady je označily za „tikající časovanou bombu“ na cestě k provedení útoku.

IDF udržuje v Ejlatu „teritoriální jednotku“ kvůli jeho vzdálenosti od centra Izraele. V případě teroristického útoku by jednotky IDF v jiných částech země potřebovaly dvě až tři hodiny, aby dorazily na místo. Beeršeba je vzdálena 232 km.

To vyžaduje místní jednotku operující na elitní úrovni.

Velící seržant „R“, jeden z velitelů týmu Lotar Eilat, řekl listu Post, že jednotka je složena ze záložníků, kteří již v Eilatu žijí – hotelových pracovníků, číšníků, strážných a obecních zaměstnanců – a kteří dříve sloužili v jiných elitních jednotkách.

„V okamžiku, kdy dojde k nějaké události, je naše reakce silná a profesionální. Přesně na to se cvičíme, abychom bojovali a poskytli silný zásah, který je nezbytný,“ řekl R..

„Pokud potřebujeme vstoupit do hotelu, umíme to. Známe všechny vchody a víme, jak v případě potřeby použít speciální prostředky na budovy. To je naše specializace.“

Ejlat čelí jedinečné kombinaci hrozeb kvůli své bezprostřední blízkosti Sinajského poloostrova a Jordánska. Saúdská Arábie je vzdálena jednu hodinu jízdy autem. V úvahu je třeba brát i hrozby námořní infiltrace.

A jako letovisko má asi největší obavy ze situace s rukojmími v některém z ejlatských hotelů.

Od roku 2010 Ejlat přečkal řadu raket vypálených teroristy Islámského státu na Sinaji.

Poslední teroristický útok v okolí Ejlatu se odehrál v roce 2011, kdy teroristé na egyptské straně hranice zahájili palbu na autobus Egged, odpálili výbušné zařízení poblíž pohraniční hlídky IDF a poté vypálili protitankovou střelu na civilní automobil.

Zahynulo osm civilistů a dva izraelští bezpečnostní pracovníci. Teroristé rovněž zabili pět egyptských vojáků. Izrael obvinil Výbory lidového odporu sídlící v Gaze a zahájil odvetné letecké údery na pásmo.

„Jsme na hranicích Jordánska a Egypta a na jakýkoli průnik teroristy, byť by se jednalo o plavání nebo jízdu na vodním skútru, musíme reagovat,“ řekl R. R.

07.04.2022 06:36 Daniel Žingor178Zdroj: United with Israel

Klíčová slova