Praha Jeruzalém

Zde jsou příběhy, které budeme sledovat…

Od: All Israel News, 1. května 2022

– Izrael si připomíná Den památky padlých vojáků

– Židovský stát solaví 74. narozeniny

– Muslimové oslaví konec ramadánu svátkem Íd al-fitr

– Možný průlom ve válce v Jemenu

IZRAELCI UCTÍ PAMÁTKU PADLÝCH VOJÁKŮ A OBĚTÍ TERORU PŘI PŘÍLEŽITOSTI SVÁTKU JOM HAZIKARON

Jom haZikaron (Den památky) je v Izraeli dnem národní vzpomínky na vojáky a další osoby, které přišly o život při obraně Státu Izrael. Patří mezi ně i oběti terorismu – jejich seznam se v posledních týdnech rozrostl.

Obřady začínají v předvečer Dne památky – tento týden v úterý – ve 20 hodin minutovou sirénou, která se rozezní po celé zemi. Izraelští občané přestanou cokoli dělat – dokonce i řídit – a v tichosti uctí památku těch, kteří zemřeli. Restaurace a zábavní podniky se zavřou a zůstanou zavřené i po většinu následujícího dne.

Po zaznění první sirény začne u Západní zdi v jeruzalémském Starém Městě státní vzpomínkový obřad. Tradičně se ho účastní předseda vlády, ministr obrany, náčelník generálního štábu Izraelských obranných sil a prezident.

Ve středu v 11 hodin zazní dvouminutová siréna a na všech vojenských hřbitovech začnou státní smuteční obřady. Zúčastní se jich pozůstalí, zástupci vlády, policie a bezpečnostních složek. Hlavní bohoslužba se koná na vojenském hřbitově na hoře Herzl v Jeruzalémě.

IZRAEL OSLAVÍ 74 LET NEZÁVISLOSTI

V době, kdy končí akce ke Dni památky obětí holocaustu, přechází Izrael prudce od národního smutku k národním oslavám a oslaví Jom haAtzmaut – Den nezávislosti. Židovský stát se letos dožívá 74 let a oslavy zahajuje každoroční národní ceremoniál, který se koná v předvečer Jom haAtzmaut na Herzlově hoře v Jeruzalémě.

Sloučení Jom haZikaron těsně před Jom haAtzmaut má Izraelcům připomenout oběti, které vojáci přinesli, aby zajistili bezpečnost a stabilitu židovského státu.

Oslavy Dne nezávislosti se konají ve všech městech, kde se konají ohňostroje, koncerty a večírky. Následující den je státním svátkem, k němuž tradičně patří grilování – hebrejsky mangal – jehož vůně je cítit ve vzduchu, kamkoli se hnete.

Izraelské letectvo v rámci oslav tohoto dne provede svůj ikonický přelet, který přiláká davy lidí po celé zemi. Letos poprvé se k přeletu měli připojit dva emirátští civilní dopravci – Ethihad Airways a Wizz Air Abu Dhabi, ale na protest proti napětí na Chrámové hoře během ramadánu se rozhodli svou účast zrušit.

ÍD AL-FITR JE ZAKONČENÍM RAMADÁNU

Muslimští věřící v Izraeli a na celém světě oslaví konec ramadánu svátkem íd al-fitr, který začíná v neděli večer. Třídenní „svátek přerušení půstu“ uzavírá 29 nebo 30 dní půstu od úsvitu do západu slunce. Běžným pozdravem během Íd al-Fitr je eid mubarak, což znamená požehnaný svátek.

Načasování svátku íd na izraelské státní svátky je považováno za potenciální ohnisko dalších střetů. Izrael zvýší svou bezpečnostní přítomnost v okolí Jeruzaléma a u mešity al-Aksá. Izraelští vojenští a policejní představitelé a vrcholní ministři se minulý týden sešli s premiérem Naftalim Bennettem, aby s předstihem projednali bezpečnostní opatření.

SAÚDSKÁ KOALICE PROPUSTÍ HÚTHIJSKÉ VĚZNĚ

Očekává se, že dvouměsíční dohoda o příměří v jemenské válce, která vstoupila v platnost na začátku tohoto měsíce, se bude prohlubovat, protože obě muslimské země vstupují do svátků. Podle agentury Reuters koalice vedená Saúdskou Arábií uvedla, že propustí 163 vězňů z řad jemenských povstalců Hútíů podporovaných Íránem, kteří bojovali proti království. Koalice již začala přijímat opatření k propuštění vězňů v koordinaci s Červeným křížem v rámci humanitární iniciativy.

Zpráva uvádí, že bojující strany jednaly o možné výměně vězňů pod záštitou OSN. Jeden z húthijských představitelů minulý měsíc uvedl, že taková výměna by mohla umožnit propuštění 1 400 húthijských vězňů výměnou za 823 koaličních vězňů, včetně 16 Saúdů a tří Súdánců.

02.05.2022 06:20 Daniel Žingor84Zdroj: All Israel news

Klíčová slova