Praha Jeruzalém

Ruský prezident telefonoval izraelskému premiérovi, aby mu poblahopřál ke Dni nezávislosti Izraele.

Od: Israel National News 5.5.22 18:48

Ruský prezident Vladimir Putin zavolal izraelskému premiérovi Naftali Bennettovi a poblahopřál mu u příležitosti 74. Dne nezávislosti Izraele.

Bylo oznámeno, že oba vyjádřili naději na pokračování přátelských vztahů a hovořili také o válce na Ukrajině.

Rozhovor se uskutečnil na pozadí výroků ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, který prohlásil, že „Hitler měl židovskou krev“, když obhajoval obvinění Ruska, že jeho válka na Ukrajině je pokusem zbavit zemi neonacistů Podle premiérova úřadu se Putin Bennettovi za Lavrovovy výroky, které Izrael rozzlobily, omluvil.

Bennett přijal omluvu prezidenta Putina za Lavrovovy výroky a poděkoval mu za objasnění prezidentova postoje k židovskému národu a památce holocaustu.

Premiér poděkoval prezidentovi za blahopřání u příležitosti 74. Dne nezávislosti Státu Izrael.

Předseda vlády předal prezidentovi humanitární žádost o prozkoumání různých možností evakuace civilistů z Azovsta v Mariupolu. Žádost přišla po jeho včerejším rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Prezident Putin přislíbil, že umožní evakuaci civilistů, včetně zraněných civilistů, prostřednictvím humanitárního koridoru OSN a Červeného kříže.

Již dříve ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kolba hovořil s izraelským ministrem zahraničí Jairem Lapidem a poblahopřál mu ke Dni nezávislosti Izraele. Kolba poděkoval Lapidovi za humanitární pomoc a izraelskou podporu Ukrajině na Valném shromáždění OSN minulý měsíc.

Kolba dále Lapidovi řekl, že „antisemitismus má mezi ruskými elitami dlouhodobé stopy. Sergej Lavrov se musí veřejně omluvit všem Židům na světě. Antisemitismus nelze tolerovat“.

06.05.2022 05:33 Daniel Žingor131Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News