Praha Jeruzalém

Podle nejnovější zprávy MAAE vzrostly íránské zásoby obohaceného uranu na více než 18násobek limitu stanoveného v dohodě se světovými mocnostmi z roku 2015.

Autor: Elad Benari 31.5.22 00:58

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která je pověřena jaderným dohledem OSN, v pondělí uvedla, že podle jejího odhadu vzrostly íránské zásoby obohaceného uranu na více než 18násobek limitu stanoveného v dohodě se světovými mocnostmi z roku 2015, informovala agentura AFP.

MAAE ve své nejnovější zprávě o íránském jaderném programu uvedla, že „odhaduje, že k 15. květnu 2022 činily celkové zásoby obohaceného uranu v Íránu 3 809,3 kilogramu“.

Limit v dohodě z roku 2015 byl stanoven na 300 kg (660 liber) specifické sloučeniny, což odpovídá 202,8 kg uranu.

Zpráva rovněž uvádí, že Írán pokračuje v obohacování uranu na úroveň vyšší, než je limit 3,67 % stanovený v dohodě.

Zásoby uranu obohaceného na 20 % se nyní odhadují na 238,4 kg, což je o 56,3 kg více než v poslední zprávě z března, zatímco množství obohaceného na 60 % činí 43,1 kg, což je nárůst o 9,9 kg.

Pro použití v jaderné zbrani je požadována úroveň obohacení kolem 90 %.

Ve zprávě zveřejněné v březnu MAAE uvedla, že Írán vzdoroval západním mocnostem tím, že část svého uranu obohaceného téměř na úroveň vhodnou pro výrobu zbraní přeměnil na formu, kterou lze hůře získat, naředit a vyvézt ze země.

V samostatné zprávě vydané rovněž v pondělí MAAE zopakovala, že má stále otázky, které „nebyly objasněny“, pokud jde o předchozí neohlášený jaderný materiál ve třech lokalitách označených jako Marivan, Varamin a Turquzabad.

V loňském roce MAAE nalezla po několikaměsíčním marném jednání ve dvou íránských lokalitách, které kontrolovala, částice uranu.

Ačkoli se předpokládá, že místa, kde byl materiál nalezen, jsou již téměř dvě desetiletí neaktivní, odpůrci jaderné dohody, kterou Írán podepsal se světovými mocnostmi v roce 2015, tvrdí, že důkazy o neohlášených jaderných aktivitách ukazují, že Írán nejednal v dobré víře.

Zpráva uvádí, že Írán nabídl vysvětlení „sabotážního činu třetí strany s cílem kontaminovat“ místa, ale dodal, že nebyl předložen žádný důkaz, který by to potvrdil.

Nejnovější zprávy přicházejí v době, kdy jednání o oživení přelomové jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi z roku 2015 zůstávají po březnovém zablokování na mrtvém bodě.

Írán omezil dodržování dohody z roku 2015 v reakci na odstoupení bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa od dohody v květnu 2018, ale vedl s USA několik kol nepřímých rozhovorů o návratu k dohodě.

Minulý týden zvláštní vyslanec USA pro Írán Rob Malley americkým zákonodárcům řekl, že vyhlídky na dosažení dohody s Íránem jsou přinejlepším „chabé“.

V projevu před senátním výborem pro zahraniční vztahy Malley uvedl, že Spojené státy jsou připraveny zpřísnit sankce a společně s Izraelem a dalšími zeměmi jednat proti íránské hrozbě, pokud snahy o oživení dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 selžou.

„Nemáme dohodu … a vyhlídky na její dosažení jsou přinejlepším chabé,“ řekl vyslanec.

O den později íránský ministr zahraničí Hosejn Amir-Abdollahian obvinil Izrael, že „přebírá kontrolu“ nad politikou Spojených států a brání tak oživení jaderné dohody z roku 2015.

31.05.2022 05:37 Daniel Žingor79Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova