Praha Jeruzalém

Americký zprostředkovatel odhalil, že Netanjahu vyjádřil ochotu vzdát se výměnou za mír se Sýrií celých Golanských výšin, ale měl výhrady vůči Asadovi.

Od: World Israel News, 3. června 2022

Podle nové knihy jednoho z klíčových zprostředkovatelů mezi tehdejším premiérem a syrským prezidentem Bašárem Asadem se premiér Benjamin Netanjahu v roce 2010 zabýval myšlenkou úplného stažení Izraele z Golanských výšin výměnou za mír se Sýrií.

Frederic C. Hof, který kdysi působil jako zvláštní vyslanec USA v Sýrii, v knize Reaching for the Heights: (The Inside Story of a Secret Attempt to Reach a Syrian-Israeli Peace), že oba národy, které jsou oficiálně stále ve válečném stavu, projevily zájem o územní výměnu za mírovou smlouvu.

Izrael se však obával navázat spolupráci s Asadem, neboť se obával, že by „nebyl příliš odhodlaný ke konečnému řešení, které by od něj vyžadovalo něco podstatného“.

„Než se Netanjahu posunul dále v diplomatickém procesu, který by mohl být politicky nebezpečný, chtěl mít jistotu, že je Asad osobně odhodlán k úplnému geopolitickému přerodu Sýrie,“ napsal Hof ve výňatku ze své knihy, kterou vydala Atlantic Council.

„Požádal, aby se jeden z amerických zprostředkovatelů setkal s Asadem a položil mu těžké otázky ohledně jeho připravenosti splnit izraelskou cenu za mír, tedy stejnou cenu, jakou Washington stanovil za zrušení amerických sankcí vůči Sýrii.“

Hof napsal, že Jicchak Molcho, důvěryhodný Netanjahuův poradce, který kdysi působil jako hlavní izraelský vyjednavač pro Palestince, potvrdil, že „Izrael v zásadě akceptuje úplné stažení jako cenu za mír se Sýrií“.

Zpráva deníku New York Times z roku 2012 rovněž nastínila Netanjahuovu ochotu vyměnit region za mír se Sýrií a potvrdila Hofovu zprávu.

Podle této zprávy vedl Netanjahu v roce 2010 několik měsíců intenzivní jednání o této otázce, přičemž američtí zprostředkovatelé navrhovali úplné stažení Izraele z Golanských výšin.

Rozhovory narušilo arabské jaro, během něhož byli svrženi diktátoři v celém arabském světě. Během tohoto období se Sýrie propadla do chaotické a krvavé občanské války.

05.06.2022 05:11 Daniel Žingor157Zdroj: World Israel News

Klíčová slova