Praha Jeruzalém

Stalo se tak poté, co se v Izraeli na hebrejských internetových stránkách objevila zpráva, že Biden plánuje v regionu přistát 23. června.

Od: All Israel News 5. června 2022

Sotva se z Izraele objevily zprávy, že americký prezident Joe Biden plánuje cestu po Blízkém východě zahrnující návštěvu Izraele i Saúdské Arábie, oznámil Bílý dům, že bude cesta odložena.

Zpravodajská stanice NBC News uvedla, že prezidentova první cesta do regionu bude odložena na červenec.

„Pracujeme na cestě do Izraele a Saúdské Arábie na summit GCC+3,“ citovaly NBC News vysokého představitele administrativy. „Pracujeme na potvrzení termínů. Až budeme mít co oznámit, tak to uděláme.“

Stalo se tak poté, co se v Izraeli na hebrejských internetových stránkách objevila zpráva, že Biden plánuje 23. června přistát v regionu. Ynet zveřejnily program prezidentovy návštěvy, který zahrnoval prohlídku základny Iron Dome, památníku holocaustu Jad Vašem a setkání s izraelským premiérem Naftalim Bennettem i prezidentem Isaacem Herzogem.

Podle NBC Bílý dům odmítl Bidenův cestovní plán komentovat a důvody odkladu nebyly jasné.

Poté, co se Biden dostal do rozporuplných vztahů s královstvím a zatracoval jeho stav lidských práv, tento týden pochválil Saúdskou Arábii za to, že souhlasila s prodloužením příměří s Jemenem.

„Saúdská Arábie prokázala odvážné vůdčí schopnosti tím, že se včas ujala iniciativy, aby schválila a provedla podmínky příměří pod vedením OSN,“ uvedl Biden v prohlášení po oznámení 60denního prodloužení příměří.

Zatímco Bidenova cesta přichází rok a půl po jeho inauguraci, bývalý americký prezident Donald Trump navštívil Izrael i Saúdskou Arábii v rámci své první zahraniční cesty ve funkci prezidenta během několika měsíců od nástupu do úřadu.

06.06.2022 05:09 Daniel Žingor88Zdroj: All Israel news

Klíčová slova