Praha Jeruzalém

Nepřijetí návrhu zákona neohrožuje jen koalici, ale také blahobyt židovských obyvatel, kteří by mohli ztratit přístup ke státní zdravotní péči a dalším základním potřebám.

Od: World Israel News, 7. června 2022

V pondělí večer Kneset v mimořádném hlasování zamítl návrh zákona, který by rozšířil izraelské právo na židovské komunity v Judeji a Samaří o dalších pět let.

Proti návrhu hlasovalo 58 poslanců Knessettu, včetně koaličních Mazena Ganaima z islamistické strany Ra’am a Ghaidy Rinawie Zoabiové z krajně levicového Merecu, oproti 52 poslancům, kteří hlasovali pro.

Od šestidenní války v roce 1967, kdy Izrael osvobodil Judsko a Samaří, které bylo 19 let pod jordánskou nadvládou, obnovují po sobě jdoucí izraelské vlády zákon každých pět let. Zákon umožňuje izraelským občanům žijícím v Judeji a Samaří pobírat stejné dávky, jako například sociální zabezpečení, jako občané žijící na izraelském území před rokem 1967 a být stíháni před izraelskými trestními soudy.

Je to poprvé za 55 let, kdy izraelská vláda hlasovala proti prodloužení platnosti zákona. Ministr spravedlnosti Gideon Saar, šéf pravicové strany Nová naděje, která je součástí různorodé koalice, několik dní před hlasováním vyhrožoval, že pokud zákon neprojde, vláda padne.

„Příští týden proběhne test, zda koalice chce existovat, nebo nechce existovat,“ řekl minulý týden pro Kan News. „Toto hlasování to ukáže.“

Během pětihodinové bouřlivé debaty před hlasováním Saar varoval: „1. července odjedou žáci základních a mateřských škol na letní prázdniny. Vyjde na svobodu také 3 500 bezpečnostních vězňů, kteří jsou v současné době v izraelských věznicích? Odpověď na tuto otázku do značné míry závisí na tom, zda tento návrh zákona, o kterém Kneset dnes večer hlasuje, projde.“

„Jedná se o velmi živelnou, komplexní legislativu a schválení zákona má zásadní význam pro zachování veřejného a právního pořádku v Judeji a Samaří,“ pokračoval. „Není to jen další zákon – je to zákon, který umožňuje správu v Judeji a Samaří. Tyto předpisy jsou nezbytné pro úpravu právního postavení půl milionu izraelských občanů žijících v Judeji a Samaří.“

„Ale nejen to. Předpisy obsahují další zásadní opatření, která jsou nezbytná pro fungování Státu Izrael a bezpečnost izraelských občanů. Na těchto právních předpisech závisí každý jednotlivý aspekt života v Judeji a Samaří.“

Proti zákonu hlasovala i pravicová opozice Likud, která jej ideologicky podporuje, neboť její prioritou je především svrhnout vládu. „Uděláme vše pro to, abychom tuto špatnou vládu svrhli,“ řekla pro World Israel News poslankyně Likudu Keti Šitritová. „Není možné být v opozici a být pro ně razítkem, když posílají miliardy Islámskému hnutí,“ dodala.

Strana Jamina premiéra Naftaliho Bennetta udeřila na zákonodárce Likudu, že hlasovali po boku antisionistické arabské strany Společný seznam, která je rovněž v opozici, „proti obyvatelům“ Judska a Samaří. Ministr pro bydlení a výstavbu Ze’ev Elkin (Nová naděje) rovněž odsoudil Likud za zradu svých zásad.

Likud po hlasování vydal prohlášení, v němž se uvádí: „Bennette – jdi domů. Je konec. Je čas navrátit Izrael doprava.“

07.06.2022 04:34 Daniel Žingor131Zdroj: World Israel News