Praha Jeruzalém

Ukrajinský velvyslanec v Izraeli požaduje, aby židovský stát poskytl vojenskou podporu a veřejně se postavil na stranu jejich bojující země.

Od: World Israel News, 7. června 2022

Během úterní odpolední tiskové konference ukrajinský velvyslanec v Izraeli udeřil na židovský stát, že neposkytuje bojující zemi vojenskou podporu. Uvedl, že jeho země má zájem o nákup systému protiraketové obrany Iron Dome.

Jevgenij Kornijčuk novinářům řekl, že Izrael odmítl souhlasit s přesunem svých moderních protitankových střel do válečné zóny poté, co Američané nabídli Ukrajině přesun zbraní z Německa.

Kornijčuk si posteskl nad tím, co označil za nedostatek podpory Ukrajiny mezi izraelskou veřejností, a postěžoval si, že „Ukrajina byla z izraelského tisku téměř úplně odstraněna. Takže už není žádná válka.“

 

„Chci, aby se izraelská vláda vzdálila od své komfortní zóny a vrátila se do reality,“ prohlásil.

 

„Potřebujeme izraelskou pomoc… Myslím tím, že potřebujeme vojensko-technickou podporu, potřebujeme Železnou kopuli…, která nám umožní zachránit naše civilní ženy a děti před ostřelováním našeho území ruskými raketami.“

Izrael jako jedna z mála západních zemí, která udržuje styky jak s Kyjevem, tak s Moskvou, se pohybuje na diplomatickém laně mezi oběma zeměmi a opakovaně nabízí pomoc při zprostředkování příměří.

Vzhledem k tomu, že Rusko de facto kontroluje vzdušný prostor Sýrie, kde Izrael často provádí útoky na íránská aktiva, musí Jeruzalém udržovat dobré vztahy s Ruskem, jinak riskuje ztrátu schopnosti bránit svou severní hranici. Ukrajinští vládní představitelé však Izrael opakovaně kritizovali za to, že odmítá posílat zbraně nebo obranné dodávky.

Izrael vynaložil přibližně 6,4 milionu dolarů na nejmodernější polní nemocnici na Ukrajině, což je gesto, které ukrajinské požadavky na větší podporu neutišilo.

Březnový projev ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského v Knesetu, v němž přirovnal ruskou invazi na Ukrajinu k holocaustu, pobouřil řadu izraelských zákonodárců včetně premiéra Naftaliho Bennetta. Krátce po projevu Zelenskij své ostré výroky, které zahrnovaly i výtky vůči Izraeli, že neuplatňuje vůči Rusku tvrdé sankce a jasně nestojí v konfliktu na straně Ukrajiny, odvolal.

„Izrael má samozřejmě své zájmy, svou strategii na ochranu svých občanů. Tomu všemu rozumíme,“ uvedl Zelenskij podle překladu agentury Reuters v následném videu zveřejněném na sociálních sítích.

 

„Izraelský premiér pan (Naftali) Bennett se snaží najít způsob, jak vést rozhovory. A my jsme za to vděční. Jsme vděční za jeho úsilí, abychom dříve či později začali jednat s Ruskem, možná v Jeruzalémě,“ řekl.

08.06.2022 06:36 Daniel Žingor219Zdroj: World Israel News

Klíčová slova