Praha Jeruzalém

Protiizraelský aktivista loni radil představenstvu společnosti před jejím rozhodnutím přestat prodávat své výrobky na „okupovaných územích“.

Od: World Israel News, 14. června 2022

Společnost Ben & Jerry’s požaduje, aby všichni noví zaměstnanci zhlédli čtyři videa o izraelsko-palestinském konfliktu, z nichž všechna se zdají být zaujatá proti židovskému státu, uvedl server Jewish Insider.

Videa jsou součástí firemní série „Scooper Series: Sociální mise“, která se týkají konfliktu a rasismu v USA, uvedl jeden ze zaměstnanců pro Jewish Insider.

V jednom z videí vystupuje protiizraelský aktivista Omar Shakir, ředitel organizace Human Rights Watch pro Izrael a Palestinu. Shakir, propagátor BDS, prosazuje jednostátní řešení konfliktu – tedy konec židovského státu.

„Minulost a historie protiizraelských aktivit Omara Shakira a jeho opakované používání nepravdivých tvrzení a hyperbolické propagandy podtrhuje ideologické nepřátelství HRW vůči Izraeli a ústup od univerzálních zásad lidských práv,“ uvádí NGO Monitor.

Ve videu Shakir tvrdí: „Pokud se podíváte na nedávnou eskalaci, která proběhla v květnu 2021, začala kvůli diskriminačním snahám vyhnat Palestince z jejich domovů v okupovaném východním Jeruzalémě jako součást této širší politiky.“

„Tato politika se vztahuje také na pásmo Gazy. Přestože izraelská vláda v roce 2005 stáhla osadníky a pozemní síly, izraelská vláda nadále vykonává kontrolu nad pásmem Gazy,“ tvrdí.

Shakir údajně loni radil představenstvu společnosti Ben & Jerry’s před jejím rozhodnutím přestat prodávat své výrobky na území, která označuje za „okupovaná palestinská území“, poznamenal server Jewish Insider.

V dubnu 2019 izraelský soud potvrdil příkaz k vyhoštění Shakira a dal mu dva týdny na opuštění země. Izraelský ministr vnitra nařídil Shakirovu deportaci v květnu 2018 a označil ho za „aktivistu bojkotu“.

Izrael v roce 2017 přijal zákon zakazující vstup každému cizinci, který „vědomě veřejně vyzývá k bojkotu Izraele“.

Soud uvedl, že Shakir „pokračuje ve svých akcích, kterými veřejně prosazuje bojkot Izraele, ale není to na pódiích konferencí nebo v univerzitních panelech, ale spíše šířením svých výzev k prosazování bojkotu především prostřednictvím svého účtu na Twitteru a dalšími prostředky“.

Jako příklad uvedla Shakirovu podporu rozhodnutí společnosti Airbnb odstranit příspěvky Izraelců žijících v Judeji a Samaří na Twitteru. Airbnb později od tohoto rozhodnutí ustoupila.

Společnost Ben & Jerry’s ani Shakir na žádost Jewish Insideru o komentář nereagovali.

15.06.2022 05:23 Daniel Žingor105Zdroj: World Israel News

Klíčová slova