Praha Jeruzalém

„Umožnění sjednocení považujeme za hlavní sionistický ideál,“ řekla aktivistka Yael Ecksteinová.

Od: JNS, 7. července 2022

Přílet letadla etiopské letecké společnosti Ethiopian Airways na izraelské Ben-Gurionovo mezinárodní letiště počátkem tohoto týdne připravil scénu pro emotivní setkání rodinných příslušníků, z nichž někteří své příbuzné neviděli dvě desetiletí.

Cílem operace, kterou vede izraelská ministryně pro absorpci přistěhovalců Pnina Tamano-Šata, je pomoci zbývající komunitě Židů žijících v uprchlických táborech v Gondaru a Addis Abebě dostat se zpět do Izraele. Dosud se přestěhovalo nebo se má v blízké budoucnosti přestěhovat více než 5 000 osob, jejichž příbuzní prvního stupně již žijí v Izraeli.

Let se skládal ze 150 osob a byl umožněn díky společné iniciativě Mezinárodního společenství křesťanů a Židů (IFCJ), izraelského ministerstva pro aliju a integraci a Židovské agentury pro Izrael v rámci operace „Tzur Israel“ (Skála Izraele).

Yael Ecksteinová, předsedkyně IFCJ, při doprovodu skupiny zpět do Izraele uvedla, že pomoc při návratu posledních zbytků etiopských Židů domů do Izraele je hlavní součástí jejich mandátu.

„Je to zdroj velké hrdosti, že můžeme pomoci dalším stovkám olimů vrátit se domů,“ řekla. „Nejsilnější součástí tohoto letu je vědomí, že mnozí z těchto cestujících na tento okamžik čekali celá desetiletí, a my považujeme za ústřední sionistický ideál, že můžeme umožnit tento typ shledání.“

Mezi příchozími byl i padesátiletý Astabal, který řekl, že své rodiče neviděl 18 let od doby, kdy se přestěhovali do Tel Avivu. Azanu Geremay Melesa podobně neviděla svou matku téměř 20 let. Nedávno přišla o nejstaršího syna, který padl v boji v národní občanské válce, což přispělo k rozhodnutí rodiny vydat se na cestu do Izraele.

„Když se mi stala ta hrozná věc, byla jsem velmi osamělá,“ říká. „Moje matka, se kterou jsem si byla velmi blízká, nebyla se mnou, a když jsem s ní nemohla sdílet svou bolest, bylo to ještě horší. Přijet do Izraele byl vždycky náš sen a věříme, že nás tam čekají jen samé dobré věci. Věřím, že děláme skvělou volbu, a našim dětem se tak otevírá velká příležitost.“

‚Přiveďte naše bratry a sestry domů‘

Tamano-Shata řekla, že „možnost spojit rodiny, které od sebe dělí tisíce kilometrů, nám umožňuje konečně řešit selhání, které postihuje etiopskou komunitu již mnoho let. Tyto rodiny na tento okamžik čekaly celá desetiletí.“

„Díky partnerství mezi našimi ministerstvy, Židovskou agenturou a IFCJ můžeme být svědky dalšího historického okamžiku v dějinách Izraele, kdy jsme potvrdili náš závazek udělat vše pro to, abychom naše bratry a sestry přivedli domů,“ dodala.

Noví přistěhovalci ve věku od 6 do 50 let budou nejprve žít v pěti různých absorpčních centrech po celé zemi, kde jim budou poskytnuty kurzy hebrejštiny a další školení, která jim pomohou aklimatizovat se v izraelské společnosti a zapojit se do pracovního procesu.

„Židovská agentura bude i nadále vést úsilí o aliju z celého světa a pro každého Žida, který se chce přestěhovat do Izraele,“ řekl předseda Světové sionistické organizace a úřadující předseda Židovské agentury Yaakov Hagoel. „Hluboce si vážíme práce všech partnerů, kteří nám to umožnili, a víme, že s každým novým olimem, který se vrací domů, se naše země stává mnohem silnější.“

08.07.2022 05:20 Daniel Žingor78Zdroj: United with Israel

Klíčová slova