Praha Jeruzalém

Tato představitelka je členkou královské rodiny a byla označena za šestou nejmocnější ženu v arabském světě.

Od: All Israel News 25. července 2022

Bahrajnský král propustil vysokou představitelku poté, co si odmítla podat ruku s izraelským velvyslancem, informovala v pátek arabská média.

Odvolaná vysoká úřednice, Mai bint Mohammed Al Khalifa, je členkou královské rodiny a donedávna působila jako šéfka bahrajnského úřadu pro kulturu a starožitnosti.

K diplomatickému ústrku údajně došlo minulý měsíc během pohřebního obřadu za otce amerického velvyslance v Bahrajnu Stevena C. Bondyho. Bahrajnská představitelka údajně opustila obřad na protest proti přítomnosti Eitana Na’eha, historicky prvního izraelského velvyslance v Bahrajnu.

Navzdory odvolání mluvčí vlády ocenil dvacetiletou službu Al Chalífové „s vyznamenáním“ ve prospěch království.

„Rozsáhlé změny oznámené tento týden v řadě vládních orgánů navazují na největší obměnu kabinetu v historii království,“ uvádí se v oficiálním vládním prohlášení bez bližšího vysvětlení odvolání. „Aktualizace na vedoucích pozicích v orgánech veřejného sektoru by neměly být vykládány nesprávně.“

Přestože je Al Chalífová považována za kontroverzní osobnost, působila dříve jako bahrajnská ministryně kultury a ministryně informací. V roce 2014 ji časopis Forbes Middle East zařadil na šesté místo nejmocnějších žen arabského světa.

Rozhodnutí bahrajnského krále odvolat tuto úřednici se shodovalo s jeho telefonickým rozhovorem s izraelským premiérem Jairem Lapidem, který se uskutečnil 21. července.

„Dnes jsem hovořil se svým přítelem, Jeho královskou Výsostí princem Salmanem bin Hamadem Al Chalífou, korunním princem a premiérem Bahrajnu. Izrael a Bahrajn sdílejí vizi stabilnějšího a prosperujícího Blízkého východu a společně pracujeme na tom, aby se tato vize stala skutečností,“ napsal Lapid na sociálních sítích po telefonátu s bahrajnským králem.

Zatímco král se zdál být z izraelského úšklebku rozpačitý, islamistická teroristická organizace Hamás sídlící v Gaze jej uvítala.

Mluvčí Hamásu Hazem Qasem vyjádřil podporu odvolanému Al Chalífovi a pochválil její čin jako „skutečný odraz reálného postoje bahrajnského lidu na podporu Palestinců“.

Izrael a Bahrajn navázaly plné diplomatické vztahy v září 2020 na základě historické Abrahamské dohody, kterou zprostředkovala americká administrativa pod vedením tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa.

Bahrajn byl údajně připraven formalizovat vztahy s Jeruzalémem ještě dříve. S ohledem na svou malou rozlohu však Bahrajn čekal, až tento krok k navázání plných diplomatických vztahů s Izraelem učiní jeho větší soused, Spojené arabské emiráty.

V posledních dvou letech se Bahrajn stal jedním z nejbližších spojenců židovského státu v arabském světě. Kromě toho je toto malé království v Perském zálivu domovem páté flotily Spojených států, která má na starosti Perský záliv, Rudé moře, Arabské moře a další části Indického oceánu.

Stejně jako ostatní bohaté státy Perského zálivu je Bahrajn stále více zranitelný vůči útokům dronů podporovaných Íránem v celém Perském zálivu i na širším Blízkém východě. Tato rostoucí hrozba zvýšila poptávku po izraelských bezpilotních technologiích.

Deník Wall Street Journal nedávno informoval, že Izrael souhlasil s prodejem pokročilých bezpilotních letounů Bahrajnu, čímž posílí vojenské schopnosti království. Kromě toho Izrael údajně vyškolí bahrajnské vojenské představitele v používání technologie dronů a souvisejících zbraňových systémů.

V únoru 2022 podepsaly Izrael a Bahrajn během návštěvy izraelského ministra obrany Bennyho Gantze v Bahrajnu historickou bezpečnostní dohodu.

„Ve vztazích mezi Izraelem a Bahrajnem jsme dnes dosáhli nových výšin díky důležitým schůzkám, které se uskutečnily, a díky podpisu historického [memoranda o porozumění]. Navazujeme na průlomové Abrahámské dohody a prohlubujeme vazby mezi našimi národy,“ řekl Gantz. „Pouhý rok po podpisu dohod jsme dosáhli důležité obranné dohody, která přispěje k bezpečnosti obou zemí a stabilitě regionu.“

26.07.2022 05:56 Daniel Žingor220Zdroj: All Israel news

Klíčová slova