Praha Jeruzalém

Z Džiddy Biden oznámil dvě dohody se Saúdskou Arábií, které jsou považovány za kroky k normalizaci vztahů s Izraelem.

Americký prezident Joe Biden v pátek oznámil dvě dohody uzavřené se Saúdskou Arábií, které jsou široce považovány za významné kroky na cestě k normalizaci vztahů mezi Izraelem a Saúdskou Arábií, uvádí Haaretz.

V rozhovoru s novináři z Džiddy po tříhodinovém setkání se saúdskoarabským korunním princem Mohammedem bin Salmánem Biden oznámil jednu dohodu týkající se odstranění nadnárodních sil z ostrovů Sanafir a Tiran v Rudém moři a druhou se týkající otevření saúdského vzdušného prostoru pro všechny lety, včetně izraelských.

Saúdská Arábie ovládala ostrovy Tiran i Sanafir až do roku 1950, kdy je Rijád předal Káhiře ve strachu, že by je Izrael mohl obsadit. Izrael ostrovy dobyl v roce 1967 během šestidenní války, ale v roce 1982 je vrátil Egyptu v rámci svého stažení ze Sinajského poloostrova.

V roce 2017 se Egypt a Saúdská Arábie dohodly, že ostrovy budou vráceny Rijádu, ale kvůli podmínkám izraelsko-egyptské mírové smlouvy z roku 1979 tento krok vyžadoval i izraelský souhlas.

Izrael poskytl tichý souhlas do uzavření egyptsko-saúdské dohody, která by umožnila nadnárodním pozorovatelům pod vedením USA pokračovat v dohledu nad ostrovy a zároveň zajistit svobodu plavby pro plavidla na cestě do přístavu Ejlat. Tato dohoda byla poslední čtyři roky na mrtvém bodě, protože otázky konečného statusu zůstaly nevyřešeny.

Podle páteční dohody budou do konce roku 2022 z Tiranu odstraněny nadnárodní mírové jednotky a oblast bude upravena pro turistiku a jiné mírové aktivity, zatímco Rijád zachová a bude pokračovat ve svých dřívějších závazcích v této oblasti.

„Uzavřeli jsme historickou dohodu, abychom změnili ohnisko v srdci blízkovýchodních válek v oblast míru. Mezinárodní mírové jednotky, včetně amerických vojáků, opustí ostrov Tiran v Rudém moři, kde byli více než 40 let od dohod z Camp Davidu,“ uvedl Biden v pátečních poznámkách.

„Nyní v důsledku tohoto průlomu bude tento ostrov otevřený cestovnímu ruchu a hospodářskému rozvoji, přičemž si zachová všechna nezbytná bezpečnostní opatření a současnou svobodu plavby všech stran, včetně Izraele,“ dodal.

„Saúdská Arábie souhlasila se zachováním a pokračováním všech stávajících závazků a postupů v oblasti (které byly dohodnuty v rámci izraelsko-egyptské mírové smlouvy),“ řekl v pátek novinářům podle Axios americký prezident.

Biden přivítal dohodu, která byla podle Spojených států vyjednávána po mnoho měsíců a zohledňovala zájmy Izraele.

Jednání o této dohodě připravilo půdu pro čtvrteční oznámení, že saúdský vzdušný prostor bude otevřen všem leteckým dopravcům, kteří splňují požadavky „orgánu pro přelétávání“, včetně těch z Izraele.

Potenciální dohoda o Saúdské Arábii povolující přímé charterové lety z Izraele pro muslimy usilující o pouť do Mekky v příštím roce je stále předmětem jednání.

Zatímco pouť do Mekky je až v červnu příštího roku, izraelští představitelé podle Axios uvedli, že příprava takových přímých letů bude trvat dlouho, a proto začínají jednání brzy.

Vývoj situace je povzbudivý, pokud jde o vyhlídky na normalizaci vztahů mezi Izraelem a Saúdskou Arábií. Léta se mluvilo o údajných zákulisních vztazích mezi těmito dvěma zeměmi. Saúdové tyto fámy však vehementně popírají.

Představitelé Saúdské Arábie opakovaně prohlásili, že palestinský stát s východním Jeruzalémem jako hlavním městem je nezbytným předpokladem pro normalizaci vztahů Saúdské Arábie s Izraelem.

Autor: Israel National News, 15. července 2022

16.07.2022 07:00 Kristýna Kupková121Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova