Praha Jeruzalém

Nový průzkum zjistil výrazný nárůst antisemitismu na internetu a novou hrozbu ze strany pravicových extremistů v České republice.

Od: Israel National News 1.7.22 17:52

Židovská komunita v České republice se podle Federace židovských obcí (FŽO) potýká s nárůstem antisemitismu, který se vyskytuje především na internetu a souvisí s dopadem pandemie na společnost a také ze strany pravicových extremistů.

Podle údajů FZO bylo v roce 2021 zaznamenáno celkem 1 128 antisemitských incidentů, což je o 254 více než 874 incidentů v roce 2020. Toto číslo představuje 29% nárůst oproti předchozímu roku.

 

Téměř všechny nahlášené incidenty (98%) byly projevem nenávisti na internetu (články, příspěvky na sociálních sítích, anonymní komentáře a diskusní příspěvky).

 

„Tento nárůst incidentů souvisí s celkovou atmosférou ve společnosti, která byla stejně jako v roce 2020 výrazně ovlivněna pandemií nemoci COVID-19,“ uvedl FZO ve svém prohlášení. „Analýza údajů za rok 2021 poukázala na znepokojivý trend neustálého nárůstu zaznamenaných projevů vyhrožování, schvalování, ospravedlňování nebo podněcování k fyzické agresi.“

FZO dodal, že v roce 2021 došlo v České republice také k výraznému nárůstu antisemitských útoků ze strany krajní pravice.

„Poprvé v historii počet těchto registrovaných incidentů překročil kategorii, která zahrnuje incidenty bez jasného ideologického pozadí,“ uvedli.

Výroční zpráva FZO o projevech antisemitismu v České republice za rok 2021 byla součástí projektu MANTIC, který byl spolufinancován prostřednictvím programu Evropské komise CERV (Občané rovná práva a hodnoty).

03.07.2022 04:48 Daniel Žingor143Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova