Praha Jeruzalém

Podle Normana Rouleho není Teherán schopen dokončit jadernou zbraň a rizika, která by to znamenalo, jsou prostě příliš velká.

Autor: Pesach Benson, United with Israel, 11. července 2022

Podle bývalého šéfa Ústřední zpravodajské služby, který poskytl rozhovor listu Jewish Chronicle, Írán ve skutečnosti nemá zájem o vývoj jaderné bomby, ale chce pouze „otestovat červené linie Západu“.

„Důkazy nasvědčují tomu, že Írán nebude spěchat s vývojem jaderné zbraně, nýbrž bude testovat červené linie Západu ohledně toho, jakou zbraňovou aktivitu může bez následků podniknout,“ řekl Norman Roule, který pracoval pro CIA 34 let a byl klíčovým architektem kontroverzní dohody prezidenta Baracka Obamy o íránském jaderném programu z roku 2015.

Podle Rouleho není Teherán schopen dokončit jadernou zbraň a rizika, která by to znamenalo, jsou jednoduše příliš velká.

„Tiskové zprávy hovoří o běžných sabotážích na nejcitlivějších íránských jaderných pracovištích a o atentátech na klíčové jaderné představitele, ačkoli si lze jen těžko představit personál nebo místa s lepším zabezpečením v Íránu.“

„Je rozumné si s ohledem na tuto historii myslet, že íránští představitelé mohou věřit, že vyzbrojování – které zahrnuje mnoho personálu a zařízení – může být utajeno a chráněno?“ řekl JC.

Jinými slovy, íránský jaderný program je podle Rouleho příliš velký na to, aby uspěl.

Ale Dore Gold, který působil jako generální ředitel izraelského ministerstva zahraničí a je autorem knihy „Vzestup jaderného Íránu: Jak Teherán vzdoruje Západu“, vůbec nevěří, že Írán blafuje.

„Dlouhodobě se domnívám, že Írán usiluje o regionální hegemonii a jeho hlavními nástroji jsou využívání zástupných milicí, jako je Hizballáh, a získávání jaderných zbraní,“ řekl Gold v rozhovoru pro JC.

„Myslím si, že kdyby měl Írán možnost podniknout další kroky k jadernému vyzbrojení, udělal by to. Vyhlídka na odplatu by byla součástí jejich úvah, ale nemyslím si, že by je to odradilo.“

Roule však není optimistou v tom, že by americké snahy o novou jadernou dohodu s Íránem přinesly ovoce. Íránská vláda prezidenta Ebrahima Raisiho je mnohem tvrdší než vláda Hasana Rúháního, se kterou jednal Obama.

Podle Rouleho Írán těží z jaderných rozhovorů kvůli angažovanosti Západu.

„Írán nemá žádný důvod rozhovory ukončit. Jednání mu poskytují běžné zapojení do jednání s velmocemi, což by si jeho politické a ekonomické postavení za normálních okolností nezasloužilo,“ řekl.

„Rozhovory normalizovaly angažovanost Raisiho administrativy a Írán využil rozhovorů k oddálení mezinárodních opatření a k rozšíření svého jaderného programu daleko za úroveň, která byla v roce 2014 považována za červenou linii.“

Rozhovor byl zveřejněn v souvislosti se zprávami, že Írán začal obohacovat uran pomocí pokročilých odstředivek v podzemním jaderném zařízení Fordo.

Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii se íránská doba odbourání – doba potřebná k vyčištění dostatečného množství uranu pro jadernou bombu – snížila na čtyři týdny. Íránské zásoby uranu dosahují čistoty 60 %, což je mnohem více než 3,67 %, které jsou nezbytné pro civilní jaderný program. Jaderná zbraň vyžaduje uran obohacený na 90 % čistoty.

14.07.2022 05:40 Daniel Žingor127Zdroj: United with Israel

Klíčová slova