Praha Jeruzalém

Nové paměti bývalého zetě a hlavního poradce prezidenta Donalda Trumpa popisují, jak se v roce 2019 vypořádal s rakovinou štítné žlázy: „Připomínal jsem si, že je to v rukou Božích“.

Autor: Tal Heinrich 27. července 2022

Jared Kushner, zeť a hlavní poradce bývalého prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, v nových pamětech odhaluje, jak se během svého působení v Bílém domě vypořádával s rakovinou.

Jedenačtyřicetiletému Kushnerovi byla nemoc diagnostikována v říjnu 2019 v raném stadiu a při operaci, která mohla způsobit dlouhodobé poškození hlasu, mu byla odstraněna „podstatná část“ štítné žlázy.

Podle zprávy deníku New York Times, která cituje úryvek z Kushnerovy připravované knihy, Kushner nejprve požádal své lékaře, aby o jeho stavu nikomu neříkali, a to ani jeho manželce Ivance nebo jejímu otci.

V knize Breaking History: Kushner popsal, jak mu lékař Bílého domu Sean Conley sdělil diagnózu na palubě Air Force One během cesty do Texasu.

„Přišly vám výsledky testů z Walter Reed,“ řekl. „Vypadá to, že máte rakovinu. Musíme okamžitě naplánovat operaci,“ napsal Kushner.

Nakonec to Kushner řekl své ženě, dvěma svým asistentům a bývalému úřadujícímu personálnímu šéfovi Bílého domu Micku Mulvaneymu. Nějakou dobu se mu dařilo tajemství před Trumpem udržet.

„Tak bych přišel o co nejméně času v kanceláři. Moje nepřítomnost by dokonce mohla zůstat nepovšimnuta. Tak jsem to chtěl,“ vysvětlil.

Kushner se snažil odvést pozornost od nemoci tím, že se soustředil na svou práci, která zahrnovala jednání o obchodní dohodě s Čínou a pokusy o posílení vazeb mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy. Později se stal jedním z architektů historických Abrahámských dohod mezi Izraelem, Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem.

„Připomínal jsem si, že je to v rukou Božích a lékařů a že cokoli se stane, je mimo mou kontrolu,“ vzpomíná Kushner. „Chvílemi jsem se přistihl, že přemýšlím, zda budu potřebovat rozsáhlou léčbu.“

Den před plánovanou operací si Kushnera do Oválné pracovny zavolal jeho tchán. Trump, kterého Kushner o nemoci nikdy neinformoval, se ho zeptal, zda je ze zákroku nervózní.

Když se Kushner zeptal, jak o tom ví, Trump odpověděl: „Jsem prezident.“

„Chápu, že chceš tyto věci udržet v tajnosti. Já si takové věci také rád nechávám pro sebe. Budeš v pořádku,“ řekl Trump.

Kushnerovy paměti mají vyjít 23. srpna.

27.07.2022 05:52 Daniel Žingor139Zdroj: All Israel news

Klíčová slova