Praha Jeruzalém

Palestinci trvají na tom, že pomoc EU ve výši 220 milionů dolarů není podmíněna reformou antisemitských učebních osnov.

Autor: Pesach Benson, United with Israel, 30. června 2022

V polovině června uvolnila Evropská unie finanční pomoc Ramalláhu, kterou zdržel spor o palestinské učební osnovy inspirující k násilí a nenávisti vůči Židům.

A nyní palestinští představitelé tvrdí, že jde o politické vítězství, neboť finanční prostředky byly uvolněny bez požadavku, aby Palestinská samospráva změnila své učební materiály.

Podle Euronews byla pomoc ve výši 220 milionů dolarů určena na pokrytí platů a důchodů některých státních zaměstnanců, podporu nemocnic a pomoc potřebným rodinám.

Uvolnění prostředků však bylo na šest měsíců pozdrženo, protože vysoký úředník EU Oliver Varhelyi se snažil podmínit pomoc tím, že Palestinská samospráva reformuje své vzdělávací materiály tak, aby z nich byl odstraněn antisemitismus, podněcování a oslava násilí.

Analýza Evropské unie v loňském roce zjistila, že učebnice Palestinské autonomie odstraňují dřívější odkazy na izraelsko-palestinské mírové dohody, používají antisemitské výrazy a oslavují teroristy odsouzené za zabití Izraelců jako hrdiny.

Uvolnění pomoci na rok 2021 schválila Evropská komise v polovině června. Není však jasné, zda byly uplatněny podmínky, či nikoli. Podrobnosti o výsledcích hlasování nebyly zveřejněny a nejvyšší vyslanec EU pro Palestince Sven Kühn von Burgsdorff se k nim nevyjádřil.

Mezitím prohlášení řady palestinských představitelů, která Palestine Media Watch zaznamenala, trvala na tom, že finanční prostředky byly uvolněny bezpodmínečně, a označila tento vývoj za politické vítězství.

Premiér Palestinské autonomie Muhammad Štajjáh na Facebooku napsal: „Děkujeme EU a jejím státům. Tato dohoda je důležitá, protože byla uzavřena bez podmínek.“

 

Ministr veřejných prací a stavebnictví Palestinské autonomie Muhammad Zijára ve svém vystoupení v palestinské televizi zdůraznil: „Toto (financování EU) je spíše politické vítězství než finanční úspěch. Výzva spočívala v tom, že se vzdáme svých práv, svých pozic a svých zásad, a to jak v otázce naší povinnosti (tj. vyplácení odměn) vůči rodinám mučedníků a vězňů, tak i vůči palestinským učebním plánům a palestinskému příběhu.“

V reakci na to Itamar Marcus z organizace Palestine Media Watch EU odsoudil.

„Zatímco EU se může pokoušet ospravedlnit svou obnovenou pomoc Palestinské samosprávě s odvoláním na humanitární zájmy, Palestinská samospráva sama přiznává, že dává přednost vyplácení odměn za terorismus před blahobytem svých občanů dodržujících zákony,“ napsal Marcus.

 

„EU jistě chápe, že právě její financování platů a příspěvků potřebným Palestincům umožňuje Palestinské samosprávě používat další peníze na odměňování teroru a teroristů.“

03.07.2022 05:08 Daniel Žingor446Zdroj: United with Israel