Praha Jeruzalém

Leonid Gozman opustil Rusko, když začala válka na Ukrajině, ale v červnu se vrátil, což označil za „morální“ rozhodnutí.

Od: Associated Press, 25. července 2022

Ruské úřady v pondělí krátce zadržely liberálního politika s izraelským občanstvím, který se nedávno vrátil ze zahraničí do Moskvy. Zatčení bylo posledním krokem v rámci neúprosného potlačování disentu v souvislosti s vojenskou akcí Moskvy na Ukrajině.

Leonid Gozman byl zadržen poté, co na něj ruské ministerstvo vnitra vydalo zatykač při vyšetřování trestního případu proti němu.

Gozman, který má rovněž izraelské občanství, byl obviněn z porušení zákona, který ukládá ruským občanům povinnost oznámit úřadům zahraniční občanství nebo povolení k pobytu. Pokud bude 72letý Gozman shledán vinným, může být odsouzen k pokutě nebo veřejně prospěšným pracím.

Gozman oznámil úřadům své izraelské občanství, ale ty tvrdily, že tak neučinil v požadované lhůtě.

Gozman, hlasitý kritik kampaně Kremlu na Ukrajině, opustil Rusko, když začala, ale v červnu se vrátil, což označil za „morální“ rozhodnutí.

Ruské ministerstvo spravedlnosti ho zařadilo na seznam „zahraničních agentů“, což je označení, které má silný pejorativní význam a znamená další vládní kontrolu.

Gozman byl zadržen v moskevském metru a odvezen na policejní stanici. Později byl politik propuštěn, ale trestní řízení proti němu stále probíhá, jak uvedl jeho právník Michail Birjukov.

V nedávném rozhovoru pro ruskojazyčný web The Insider, který citovaly Haaretz, Gozman uvedl, že on a jeho žena před několika lety získali izraelské občanství „kvůli léčbě“.

Kreml také zasahuje proti Židovské agentuře a dalším židovským organizacím působícím v Rusku.

26.07.2022 05:42 Daniel Žingor90Zdroj: World Israel News

Klíčová slova